avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Retroactivare,ultraactivare?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Retroactivare,ultraactivare?

In momentul de fata in invatamant exista 2 tipuri de titulari;
1. Cu diploma de licenta "acreditata";
2. Fara diploma de licenta "acreditata";

Acum "vine " o noua lege in care se precizeza ,"titularii existenti in mometul intrarii in vigoare in sistem isi pastreza dreptul dobandit prin concursul national de titularizare"...intrebarea mea este daca acest drept se pastreza si pentru situatia nr. 2...asta in conditiile in care si legea veche referitoare la acreditarea universitatilor se schimba
Cel mai recent răspuns: arhontele , utilizator 11:11, 8 Ianuarie 2011
Ce pare ca aduce bun legea asta este disparitia departajarilor pe baza de dosar in caz de restrangere ...posturile se ocupa prin concurs...iar stabilirea execeptiilor realizate prin ordin de ministru nu le poate anula pe cele precizate in legi organice (Codul Muncii sau Legea Sindicatelor)...restrangerea de activitate e motiv de concediere pentru motive ce nu tin de persoana salariatului...art.60 din Codul Muncii precizeaza ca nu se poate concedia o persoana aflata in concediu medical ..in concediu medical pentru neoplazie ...Statutul personalului didactic referitor la restrangere foloseste formula "persoane vizate "...iar prin ordin de ministru din situatiile de la art.60 nu se respecta decat "situatia de maternitate" si "rezervarea postului" la care Codul Muncii nu face referire dar e "prinsa" in Statut ...Dupa parerea mea este ca acolo unde Statul nu prevede nimic se aplica prevederile din Codul Muncii sau CCM...e corect ca ministerul sa disponibilizeze prin restrangere de activitate o persoana aflat in concediu medical pentru a-si trata un cancer?Poate ca a "prins" numai cele doua exceptii pentru ca prin ordin de ministru nu poate da/interpreta legi organice ,ci doar din domeniul invatmantului in baza Statutului .Poate ca a considerat ca nu este necesar sa faca precizarea ca "prezenta metodologie se aplica impreuna cu prevederile din Codul Muncii,Legea sindicatelor sau CCM

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restrangere activitate invatamant nicascoala nicascoala Buna ziua, In situatia cand o scoala se arondeaza la alta scoala (datorita nr, de elevi scazut) vor exista 2 cadre didactice la o specializare( cadrul de la ... (vezi toată discuția)
Completare norma in invatamant viorelnd viorelnd Sunt profesor titular cu decizie pe doua specializari: fizica si informatica. Situatia catedrelor/titularilor este urmatoarea: - pe informatica sunt 2,07 ... (vezi toată discuția)
Completare norma didactica Maruka Maruka Buna Ziua, Am intrat in completare de norma la nivelul inspectoratului judetean. Exista jumatati de norma cu care as putea sa-mi completez norma didactic, ... (vezi toată discuția)