Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Retroactivare,ultraactivare?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Retroactivare,ultraactivare?

In momentul de fata in invatamant exista 2 tipuri de titulari;
1. Cu diploma de licenta "acreditata";
2. Fara diploma de licenta "acreditata";

Acum "vine " o noua lege in care se precizeza ,"titularii existenti in mometul intrarii in vigoare in sistem isi pastreza dreptul dobandit prin concursul national de titularizare"...intrebarea mea este daca acest drept se pastreza si pentru situatia nr. 2...asta in conditiile in care si legea veche referitoare la acreditarea universitatilor se schimba
Ce pare ca aduce bun legea asta este disparitia departajarilor pe baza de dosar in caz de restrangere ...posturile se ocupa prin concurs...iar stabilirea execeptiilor realizate prin ordin de ministru nu le poate anula pe cele precizate in legi organice (Codul Muncii sau Legea Sindicatelor)...restrangerea de activitate e motiv de concediere pentru motive ce nu tin de persoana salariatului...art.60 din Codul Muncii precizeaza ca nu se poate concedia o persoana aflata in concediu medical ..in concediu medical pentru neoplazie ...Statutul personalului didactic referitor la restrangere foloseste formula "persoane vizate "...iar prin ordin de ministru din situatiile de la art.60 nu se respecta decat "situatia de maternitate" si "rezervarea postului" la care Codul Muncii nu face referire dar e "prinsa" in Statut ...Dupa parerea mea este ca acolo unde Statul nu prevede nimic se aplica prevederile din Codul Muncii sau CCM...e corect ca ministerul sa disponibilizeze prin restrangere de activitate o persoana aflat in concediu medical pentru a-si trata un cancer?Poate ca a "prins" numai cele doua exceptii pentru ca prin ordin de ministru nu poate da/interpreta legi organice ,ci doar din domeniul invatmantului in baza Statutului .Poate ca a considerat ca nu este necesar sa faca precizarea ca "prezenta metodologie se aplica impreuna cu prevederile din Codul Muncii,Legea sindicatelor sau CCM