avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită titlu executoriu impotriva statului - Validarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

titlu executoriu impotriva statului - Validarea popririi - tert poprit Trezoreria - calitate procesuala pasiva

Buna ziua ! Am nevoie de ajutor :
a) in a demonstra ca in executarea silita impotriva Statului Roman - prin Ministerul Finantelor reprezentat de DGFPS (exista titlu executoriu impotriva MF, termenele sint respectate : 6 luni de la somatie , 3 luni de la adresa de infiintare a popririi) , Trezoreria judeteana Constanta are calitate procesuala pasiva de tert poprit ; ma aflu in faza de validare a popririi si mi s-a pus in vedere sa sustin actiunea prin "demonstrarea" calitatii procesuale pasive a Trezoreriei.
b) Daca (...) legea privind competenta teritoriala a executorilor judecatoresti s-a modificat recent (ultimul an) - asa mi s-a spus dar nu gasesc modificarea , pe de alta parte , sechestrul mobiliar - excedent popririi - al debitorului din Bucuresti poate fi realizat acum cu executor din Constanta sau trebuie tot executor de Bucuresti ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: razvan11catalin , utilizator 06:23, 8 Iunie 2011
ptr. catalin 2011: ai prezentat o speta interesanta - poti sa ne divulgi continuarea? Termenul prevazut de art. 460 CPC este termen de recomandare sau de decadere? Trezoreria are calitate procesuala pasiva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita a statului roman prin ministerul finantelor catalin2011 catalin2011 Buna ziua ! Va rog suport juridic … In cadrul unei spete de executare silita a \"Statului Roman prin Ministerul Finantelor prin DGFP Cta\" (titlul ... (vezi toată discuția)
Bnr / dgfp terti popriti catalin2011 catalin2011 a) Cunosteti vreo speta / argumentatie in care BNR a fost validat tert poprit pe linga debitorul poprit \"\"Statul Roman prin MF\"\" deoarece in speta mea - ... (vezi toată discuția)
Validarea popririi Katri Katri Bună ziua! Am depus la un executor judecătoresc o sentinţă civilă pentru a fi pusă în executare. Acesta a emis popririle pe toate conturile debitoarei. ... (vezi toată discuția)