Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABSOLVENT SPIRU HARET BUCURESTI 2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABSOLVENT SPIRU HARET BUCURESTI 2008

Bună seara,
Sunt secretară a unor şcoli din mediul rural, judeţul Bacău. În cadrul unităţilor şcolare sunt cadre care au absolvit USH, Facultatea de Psihologie, forma de învăţământ I.D. cu examen de licenţă în anul 2008. Când au absolvir această facultate, nu au au fost probleme în ceea ce priveşte salarizarea lor conform studiilor absolvite.(cadrele didactice sunt încadrate ca educatoare sau învăţătoare). După absolvirea studiilor (USH), au fost salarizate ca institutoare. Din anul 2010, conform modificărilor aduse la legislaţia privind salarizarea în învăţământ, având liceul pedagogic şi studii superioare, au fost trecute la salarizare ca fiind profesori pentru învăţământul preşcolar/primar, cu studii superioare.
În momentul prezentării fişei de încadrare la ISJ Bacău, cadrelor didacice care erau absolvente a USH Bucureşti (psihologie I.D. geografie I.D. toate 2008)nu le-au fost recunoscute aceste studii. De aici a rezultat că nu mai pot fi salarizate conform studiilor absolvite. MECTS vine şi el cu aceleaşi precizări (forma de învăţământ care nu era acreditată, sau acreditată provizoriu în momentul încrierii la facultate nu este recunoscută). CE este de făcut, cum este legal?
In mod oficial,declarat,MECTS nu recunoaste diplomele USH promotiile 2008 si 2009,forma ID.
In speta,acesti absolventi nu pot ocupa functiile de profesori.
Respectivii se pot adresa instantelor judecatoresti.
Mulţumesc de răspuns. Dar cum vor fi salarizate ? Se pote ţine cont de studiile absolvite la stabilirea dreptuilor salariale până la elucidarea situaţiei sau trec la nivelul studiilor de dinainte de USH?
E complicat...daca va da in judecata au sansa sa castige pentru ca nu scoala sau ISJ are dreptul sa decida daca au o diploma valabiala,ci numai instantele de judecata...solicitati o adesa scrisa ISJ -ului prin care sa va acoperiti in caz ca va actioneaza in judecata...adesa scrisa din partea ISJ,si nu ordine verbale care nu fac doi bani in instante