Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cum apreciati ?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cum apreciati ?

Toti oamenii ar vrea sa traieasca fereiciti . Totusi asa de multi sunt nefericiti . Aproape toti , majoritatea covarsitoare ar dori pace . De ce oare se invrajbesc si se razboiesc popoarele ? Oare exista o putere mondiala , care indeamna la rautate ? Estee posibil , ca natiunile sunt conduse de aceeasi putere nevazuta ?
nimeni nu e perfect si de aceea se intampla aceste lucruri.
Popoarele nu se invrajbesc, ci cei ce ii conduc.Nu exista o putere mondiala ce conduce la rautate, omul e rau, prin natura sa, mereu insetat dupa putere.
Omul e rau prin "natura sa"?
Adica, nu mai e valabila chestiunea cu... "omul e facut dupa chipul si asemanarea" divinitatii? :O
Sti m-am gandit la asta, inainte sa postez...
Unde scrie ca omul e facut dupa chipul si asemanarea lui Dzeu?
In Biblie scrie doar de Adam si Eva.Si citind Biblia constati ca , pe langa Adam,Eva si Cain mai erau si alti oameni.
aly_yoana, utilizator
Unde scrie in Biblie?!
Geneza 1:26, 27… Pe scurt, citez din Biblie: “Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra…” :)
Scriam ca omul a fost bla-bla… Nu Adam a fost primul om?!
Si ce daca mai sunt pomeniti in Biblie si alti oameni? E mai mult decat firesc… dar daca va referiti la “natura omului” ar trebui sa aveti in vedere… geneza…