avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

pina cind(sau in ce an) sint valabile grupele de munca?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:21, 8 Ianuarie 2011
Pana in data de 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, au existat grupele I si II de munca, ulterior acestei date activitatea se poate desfasura in conditii deosebite sau speciale.
:)
Grupele de munca sunt asimilate in prezent si prevazute in noua lege a pensiilor la art. 30 alin (1) pct. (4).
(4) Este asimilata stagiului de cotizare in conditii speciale de munca, prevazut la alin. (1) lit. b), perioada anterioara datei de 1 aprilie 2001, in care salariatii au desfasurat activitati de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materialelor prime nucleare, in locurile de munca incadrate conform legislatiei anterioare in grupele I si II de munca si care, potrivit art. 20 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt incadrate in conditii speciale de munca.
Daca vorbim din punct de vedere al reducerii varstei standard:
Legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare
Daca vorbit de majorarea punctajelor:
Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001
beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001
b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)
Pensie gr. l nicu60 nicu60 pana in ce an,au ajuns sa se dea gr 1 de munca.,lLa cei care au iesit la pensie in 2011,cand se va ajunge..?!!..va multumesc...mentionez ca am avut grupa 1 de ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)