avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului pe card - obligatorie sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului pe card - obligatorie sau nu?

Sunt angajat in domeniul privat si as dori sa stiu daca pot fi obligat sa primesc salariul prin virament bancar sau nu.
Mentionez ca pana in prezent am primit banii cash.
La ultimul salariu mi s-a pus in vedere faptul ca trebuie sa completez o cerere de emitere card bancar la o anumita banca cu care angajatorul are contract, pentru a mi se vira salariul acolo. Cerere pe care nu am completat-o si mi s-a spus ca daca nu accept plata prin card, se considera abatere disciplinara, cum ca plata salariului la o banca agreata de angajator ar fi stipulata in CCM. Deocamdata eu nu am gasit acel paragraf, dar il mai caut.
Pana atunci, imi poate da si mie cineva un raspuns la a mea intrebare?
poate fi vorba in cazul domnului de existenta unei prevederi de acest fel (ca plata se face pe card ) in contractul colectiv la nivel de societate conform art 161 alin 2
freeelis a scris:

kappauser a scris:

Angajatorul va poate “obliga” sa primiti banii intr-un cont bancar.
Nu poate sa va oblige insa sa folositi serviciile unei anumite societati bancare.
D-voastra aveti dreptul sa va alegeti banca.


Care este prevederea legala care obliga la asa ceva?


De regula angajatorului nu-i trebuie parghii legale sa te oblige sa accepti un moft de-al lui; el are o arma perversa care se numeste SANTAJ.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2011
rosu gheorghe, utilizator
rosu gheorghe a scris:

freeelis a scris:

kappauser a scris:

Angajatorul va poate “obliga” sa primiti banii intr-un cont bancar.
Nu poate sa va oblige insa sa folositi serviciile unei anumite societati bancare.
D-voastra aveti dreptul sa va alegeti banca.


Care este prevederea legala care obliga la asa ceva?


De regula angajatorului nu-i trebuie parghii legale sa te oblige sa accepti un moft de-al lui; el are o arma perversa care se numeste SANTAJ.



Intr-adevar , este corect ceea ce spuneti dvs ... dar eu intrebam d.p.d.v.juridic .
freeelis a scris:

Intr-adevar , este corect ceea ce spuneti dvs ... dar eu intrebam d.p.d.v.juridic .


Am inmteles intrebarea dumneavoastra, dar ea fiind retorica mi-am permis sa "ating" direct fondul problemei.
rosu gheorghe a scris:

freeelis a scris:

kappauser a scris:

Angajatorul va poate “obliga” sa primiti banii intr-un cont bancar.
Nu poate sa va oblige insa sa folositi serviciile unei anumite societati bancare.
D-voastra aveti dreptul sa va alegeti banca.


Care este prevederea legala care obliga la asa ceva?


De regula angajatorului nu-i trebuie parghii legale sa te oblige sa accepti un moft de-al lui; el are o arma perversa care se numeste SANTAJ.


Santajul la care faceti referire e folosit de firmele care au un rulaj mare de personal, care pun pret mai mare pe cheltuielile cu angajatii decat cu fidelizarea angajatilor, pe principiul "sunt o multime care asteapta sa fie angajati, asa ca ca daca nu iti convine <<URMATORUL!!!>>"...ca atat ii duce capul, sau, chiar le merge bine asa.

Revin cu intrebarea:
In ce conditii ar putea fi posibil sa nu ai alta varianta decat sa accepti sa iti deschizi un cont la banca pe care o agreeaza angajatorul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul pe card SDENYS23 SDENYS23 Buna seara. Am si eu o intrebare. Angatorul la care lucrez ma obliga sa imi deschid cont la banca ptr. a imi plati salariul. Sunt obligat sa imi deschid cont? ... (vezi toată discuția)
Plata salariului pe card este optionala sau obligatorie ? ContSters143925 ContSters143925 Buna ziua, Va rog pe toti membrii acestui forum, cei care aveti informatii sigure, legale sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: - lucrez in ... (vezi toată discuția)
Contul pentru incasarea salariului amariusflorin amariusflorin Buna ziua. Te poate obliga angajatorul sa deschizi cont la o banca anume, pentru incasarea salariului, sau angajatul poate deschide cont la banca preferata ... (vezi toată discuția)