Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... precizari itm cluj ref carnete de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

precizari itm cluj ref carnete de munca

In atentia ANGAJATORILOR
1. Incepand cu data de 31.01.2011 nu se vor mai presta servicii de
inregistrare si depunere a documentelor cu privire la executarea
si incetarea raporturilor de munca inscrise in carnetul de munca.
Carnetele de muncă vor fi completate la zi (cu date aferente până
la 31.12.2010).
Carnetele de muncă păstrate si completate de către I.T.M Cluj se
predau angajatorilor pe bază de proces verbal de predare primire
până la data de 30.06.2011.
2. Certificarea si contrasemnarea pentru legalitatea înscrierilor
efectuate în carnetele de muncă de către angajatorii cărora li
s-a aprobat păstrarea si completarea acestora la sediu.
Termen: 31.03.2011
Angajatorii care au obÑinut aprobare de păstrare si completare a
carnetelor de muncă la sediu, le vor completa la zi (cu date aferente
până la 31.12.2010), ultimul înscris fiind cel prevăzut în anexa nr. 1
din prezenta adresă. Carnetele astfel completate vor fi prezentate la
Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj în vederea certificării si
contrasemnării pentru legalitate a înscrierilor efectuate.
Având în vedere prevederile art. 296 alin.(1) din Codul muncii care
stipulează că "vechimea în muncă stabilită până la data de 31
decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.", în carnetele de
muncă se înscriu următoarele:
Anexa 1
Anul
luna
Nr.
crt
Unitate,alt
a persoana
juridica
sau
persoana
fizica la
care
lucreaza
Mutatia
intervenita
ziua
Meseria
sau functia
si locul de
munca cu
conditii
deosebite
Salariul de
baza lunar
Denumirea unitatii,
nr.si data actului pe
baza caruia se face
inscrierea
Parafa si
semnatura
persoanei
care face
inscrierea
Se abroga
dispozitiile
Decretului
nr.92/1976
privind
carnetul de
munca
- - Art.298 alin.3 din
Legea nr.53/2003-
Codul Muncii cu
modificarile si
completarile
ulterioare
Rubricile nr. 1, 2 si 8 se completează în conformitate cu prevederile
Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă si Ordinul nr.
136/1976 pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare,
păstrare si evidenÑă a carnetului de muncă.
După această înscriere, carnetele de muncă vor fi închise cu
menÑiunea „Verificat valabilitatea înscrierilor efectuate în cadrul
unităÑii”, semnată de persoana împuternicită în acest sens si de
reprezentantul legal al unităÑii sau persoana împuternicită de acesta,
aplicându-se stampila unităÑii.
Până la data de 31.03.2011 angajatorii care au aprobare
pentru păstrarea carnetelor de muncă la sediul social, vor
prezenta carnetele de muncă completate conform celor mai sus, la
sediul I.T.M.Cluj, în vederea certificării înscrierilor efectuate.
În cazul carnetelor de muncă aflate în păstrarea I.TM. Cluj, până
la data de 31.03.2011 acestea vor fi închise asa cum am arătat mai
sus si se vor elibera angajatorilor începând cu data de 01.04.2011,
care la rândul lor le vor preda titularilor până la data de 30.06.2011.
FaÑă de cele sus menÑionate, vă precizăm că nu se mai justifică
primirea de către inspectoratul teritorial de muncă a cererilor de
acordare/prelungire a aprobărilor pentru anul 2011, asa cum este
reglementată de Metodologia privind aprobarea ca operaÑiunile de
păstrare si completare a carnetelor de muncă să fie efectuate la sediul
angajatorilor aprobată prin Decizia nr. 196/09.09.2009.
InformaÑii suplimentare poate obÑine orice persoană interesată astfel:
Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj:
GAVRILU³ CORINA 0747508855
CRISAN LAURA 0747069808
Inspector Sef
Emilian Rosca
Buna ziua,
cine completeaza col.1,2 si 8? ITM-ul sau noi pana sa le ducem cartile de munca? eu detin cartile de munca la sediul angajatorului si prin urmare mie imi revine aceasta sarcina de a completa sau le depun incepand cu 01.02.2011 la itm la inspectorul de care apartinem si el completeaza pe toate acele inscrisuri?
Multumesc si astept raspuns
mirela_74 a scris:

Buna ziua,
cine completeaza col.1,2 si 8? ITM-ul sau noi pana sa le ducem cartile de munca? eu detin cartile de munca la sediul angajatorului si prin urmare mie imi revine aceasta sarcina de a completa sau le depun incepand cu 01.02.2011 la itm la inspectorul de care apartinem si el completeaza pe toate acele inscrisuri?
Multumesc si astept raspuns

Dvs completati carnetele de munca si apoi le duceti la certificat la ITM.
multumesc frumos, o seara buna