avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere carte de munca

Cu ce data se inchid cartile de munca pt, a fi predate salariatilor?
Daca in cadrul institutiei exista birou RU cartile de munca mai trebuiesc duse la ITM pt. certificare sau se semneaza de catre seful biroului RU si directorul unitatii?
Se completeaza doar coloanele 3 si 7, restul ramane la fel? (Anexa nr. 1)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:59, 25 Ianuarie 2011
Buna ziua.
-In conformitate cu prevederile art. 296 alin.(1) ,(3) şi (4) din Codul Muncii, carnetele de muncă din evidenta angajatorilor şi carnetele de muncă din evidenta Inspectoratului Teritorial de Muncă Iaşi, se vor pregăti pentru predarea către titulari, începând cu data de
01.01.2011, când se vor abroga prevederile Decretului 92/1976, care reglementează carnetul de muncă. Termenul de încheiere a actiunii de restituire, este 30.06.2011. Carnetele de muncă ale salariatilor angajatorilor, care sunt deÑinute în prezent la sediul lor, după completarea de către angajatori, cu ultima mentiune, vor fi certificate de către Inspectoratul Teritorial de Muncă, eşalonat pe bază de grafic, care va fi adus la cunoştinta acestora, iar actiunea se va încheia la data de 31.03.2011.
-Carnetele de muncă, vor fi completate la zi, cu date aferente până la data de
31.12.2010,
Mult succes!
Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2011
Popa Adrian, Contabil
In carnete se inregistreaza toate perioadele de suspendare (nemotivate, CFS, zile de somaj tehnic care nu au avut inscriere distincta samd) apoi se inchide cu inscrierile:
col3: Se abroga dispozitiile dec 92/1976 privind carnetul de munca
col7: Denumirea unitatii, art 298 din L53/2003- codul mucii cu modificarile si completarile ulterioare
se semneaza stampileaza de IRU/angajator si se depun la ITM pt certificare valabilitatii datelor inscrise.
Institutiile bugetare nu depun la ITM carnetele de munca pentru certificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Precizari itm cluj ref carnete de munca mmarianne mmarianne In atentia ANGAJATORILOR 1. Incepand cu data de 31.01.2011 nu se vor mai presta servicii de inregistrare si depunere a documentelor cu privire la ... (vezi toată discuția)
Carti de munca catalina77 catalina77 Buna ziua. Am si eu o nedumerire si as dori, daca se poate, sa ma lamureasca si pe mine cineva. Ca institutie publica, am avut obligatia ca pana la 30.11.2010 ... (vezi toată discuția)
Revisal ianuarie 2011 ang10 ang10 Buna ziua! Daca am o marire de salariu, cu 01.01.2011, se opereaza in revisal,(desi aici nu am vazut unde as face o astfel de modificare) , se tine la dosarul ... (vezi toată discuția)