Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil cumparat prin prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil cumparat prin prima casa

Buna Ziua,

Ati putea, va rog sa imi spuneti daca pot sa vand un apartament achizitionat prin programul prima casa (2010) dupa un an de la cumparare. Din cate stiam imobilele achizitionate prin programul prima casa pot fi vandute abia dupa 5 ani.

In cazul in care vreau sa rambursez creditul anticipat si integral mai ramane valabila situatia cu 5 ani?

Va multumesc anticipat,
Alexandru
probabil ca aveti scris si in contract ca veti putea vinde dupa 5 ani.
nu va opreste nimic sa rambursati creditul daca aveti de unde, dar imobilul il veti vinde dupa 5 ani
...in termenul de 5 ani stiu ca puteti sa-l vindeti doar unei persoane care sa va preia creditul si care sa fie eligibila pt program...in ceea ce priveste ramburasarea anticipata citi conditii le din conventia de credit...
...insa daca rambursati anticipat nu vad de ce sa subziste interdictia pt ca facilitatea(dobanda mai mica) vine din contractul de credit garantat de stat...or daca contractul se stinge prin plata ,conventia de garantare, accesorie,cade si ea odata cu ipoteca legala si interdictiile...singurul inconvenient e ca nu mai puteti aplica pt prima casa...
ContSters4579, utilizator
...in normele din 2009 am gasit: persoana beneficiara a programului se obliga sa nu instraineze locuinta achizitionata in primii 5 ani de la data dobandirii; dupa expirarea acestui termen, in cazul preluarii contractului de credit de catre un tert, acesta trebuie sa intruneasca criteriile de eligibilitate pentru beneficiarii programului;...deci, daca astea or mai fi in vigoara in termenul de 5 ani nu poti vinde insa nu scrie ca nu poti rambursa anticipat...dupa 5 ani poti vinde unei persoane eligibile sa preia creditul...insa parerea mea e ca daca termenul credituluie de maxim 30 ani fara a institui o limita minima plata anticipata atrage eliberarea de sarcini a bunului...si din ce stiu eu formula e: l cu notarea in cartea funciara a interdictiei de instrainare a acestora pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii...astept o bere la halba...
ContSters4579, utilizator