Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca la nivelul ramurii comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca la nivelul ramurii comert

ma intereseaza si pe mine informatii referitoare la ccm la nivel de ramura comert 2011, coeficienti
Contractul colectiv il puteti gasi la adresa de net [ link extern ]
Trebuie doar sa va interesati la itm daca a fost denuntat de catre una din parti sau se aplica in continuare conform art. 4.
De asemenea se pare ca e putin inutilizabil la capitolul salarizare pentru ca face referire, la art. 39 alin (4) la salariul negociat si trecut in contractul colectiv de munca la nivel national care nu mai e anul acesta. Deci.....pauza.
In rest , la acelasi articol aveti coeficientii dar parerea mea e ca e degeaba.
ADELA STROE a scris:

ma intereseaza si pe mine informatii referitoare la ccm la nivel de ramura comert 2011, coeficienti

Contract colectiv de muncă la nivelul Ramurii Comerţ pe anul 2010 este in vigoare si prevede la art. 39 (1) următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori
1. necalificaţi = 1;
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2;
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este cu 50 lei mai mare decât salariul minim brut negociat în contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional.

In speta , de la 01.01.2011 , salariul minim brut la nivelul acestei ramuri este de 720 lei.
Buna ziua
As dori sa stiu daca mai e valabil contractul colectiv de munca la nivelul ramurii comert. Din cite stiu nu a fost denuntat si in acest caz este valabil pina la incheierea unui nou contract.
''Art. 4. - (1) Prezentul contract se încheie pe o perioadă de un an, cu posibilitatea revizuirii.
(2) Dacă niciuna dintre părţi nu denunţă contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeşte până la încheierea unui nou contract.''

O alta intrebare : este valabil Contractul Colectiv de Munca 2011-2014?
Ma intereseaza ce prevederi se aplica la nivel national sau pe ramura, pentru Comert .
Gabriela Somesan, Consultant resurse umane
Niciunul din cele doua contracte colective de munca nu mai este valabil ...
va multumesc !