Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat?

:-/

daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura???
am auzit si eu asta ca daca esti definitiv nu mai conteaza daca ai 5 ani vechime sau nu si ca aceasta prevedere s-ar aplica doar anul acesta ..dar sunt simple zvonuri....nimic concret.
Nu exista o interpretare unitara la nivel de UNBR, dar multe barouri au admis ca cei care sunt definitivi in alte profesii juridice si promoveaza examenul de admitere in avocatura, sa fie inscrisi in Barou ca avocati definitivi. Deci va trebui sa te interesezi la Baroul din judetul tau care e practica in aceasta privinta....
Lorena Chirila, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~