avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen mostenire

Tot citesc legile, intreb la notari, dar....nu mi-e clar, deci:
1.succesiunea se deschide prin deces;
2. in termen de 6 luni trebuie sa te prezinti pentru acceptare, daca vrei motenire;
3. daca nu se prezinta nimeni, dar are sot care foloseste bunurile personale si comune, el poate sa se prezinte peste 6 luni?
4. Daca da, atunci nu este valabil si pentru alt rezervatar?- chiar daca nu are nici-o treaba cu acceptarea tacita?
5. Concluzie: la 6 luni si ceva sotul se prezinta sa dezbata mostenirea in calitate de unic mostenitor, deoarece celalalt rezervatar, nu s-a prezentat in termen? Sigur este asa?
Cel mai recent răspuns: sara , utilizator 23:00, 21 Mai 2009
Simplu. Trebuie doar să rezulte fără echivoc, din ceea ce scrieţi, că vă consideraţi moştenitor, că acceptaţi succesiunea.

Nu vă va fi de folos dacă nu puteţi dovedi că actul a fost încheiat în cele şase luni de la deschiderea succesiunii.
Actul trebuie sa aiba data certa, cum spunea si colegul mai sus. Dar nu stiu cum dati data certa fara un avocat sau notar unui astfel de act.
da notarul poate afla informandu-se la arhiva succesorala .
Ce poate afla? Care e data unui act sub semnatura privata? :O
Ceva imi scapa...
Ultima modificare: Vineri, 13 Februarie 2009
Liliana Gradinaru, Avocat
Eu vorbeam de declaratia de aceptare data in fata notarului .

Alte discuții în legătură

Alt caz succesiune Ana Mocanu Ana Mocanu [b]X[/b] si [b]Y[/b] sunt casatoriti. Au impreuna doi copii (majori): [b]A[/b] si [b]B[/b]. Moare [b]X[/b]. Teoretic, mostenitori sunt: [b]Y[/b], [b]A[/b] si ... (vezi toată discuția)
Acceptarea succesiunii si mostenitor sezinar nenea_LomLom nenea_LomLom Poate un mostenitor sezinar sa piarda dreptul la mostenire, daca nu a facut la termen acceptarea succesiunii la notar, in situatia in care a stiut de moartea ... (vezi toată discuția)
Succesiune naeprioroc naeprioroc Tatal meu a decedat in 2000 au ramas mostenitori, mama, subsemnatul si 2 nepoti (copii ai fratelui meu decedat). Averea parintilor mei consta dintr-un ... (vezi toată discuția)