avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de somaj

pentru persoanele intrate in somaj in 2010,sa calculat o indemnizatie,din care a fost retras un procent de 15%. a fost publicat ca este o masura valabila pana la 31.12.2010.
astazi am constatat ca indemnizatia a ramas tot diminuata cu 15%.am intrebat telefonic la a.jo.f.m.si raspunsul a fost ca si in continuare se opreste 15%. este normal ? sa publicat ceva in sensul asta ?
Cel mai recent răspuns: cristian_edmond , utilizator 15:45, 19 Ianuarie 2011
1. OUG 108/2010 care modifica si completeaza Legea 76/2002 spune:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept .

Art. III
(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.

2. Cum la data intrarii in vigoare a OUG dvs. aveati indemnizatia de somaj diminuata cu 15%, acesta va fi si cuantumul ei platit in continuare.
multumesc pt.raspuns. in concluzie, e vorba de o alta mare teapa specific romaneasca: temporar permanent.(binenteles in aspecte defavorabile majoritatii)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj doinadavidescu doinadavidescu Cat timp se aplica reducerea indemnizatiei de somaj cu 15%? Am intrat in somaj pe data de 5 nov. 2010. In carnetul de munca mi s-a inscris valoarea ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj in 2011 Zoli_1963 Zoli_1963 Sunt somer din 01.09.2010. Ajutorul de somaj afost diminuat cu 15% conf. L. 118/2010 pana la 31.12.2010. Acum apare aceasta OUG care este foarte ambigua cu ... (vezi toată discuția)
Recalculare indemnizatie somaj ContSters192352 ContSters192352 Legea 118/2010 art 5 se refera la diminuarea cu 15% a indemnizatiei de somaj. In art 76 al acestei legi se specifica faptul ca prevederile art 5 se aplica pana ... (vezi toată discuția)