Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... O.U.G 50
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

O.U.G 50

O.U.G. 50 se mai aplica in vreun fel pentru creditele vechi.mai pot folosi ceva din ea?am facut sesizare anul trecut la banca pe aceasta tema,am primit raspuns,nefavorabil desigur si urma sa fac plingere la OPC.se mai poate face ceva?
nicolae1976 a scris:

O.U.G. 50 se mai aplica in vreun fel pentru creditele vechi.mai pot folosi ceva din ea?am facut sesizare anul trecut la banca pe aceasta tema,am primit raspuns,nefavorabil desigur si urma sa fac plingere la OPC.se mai poate face ceva?

Incercati sa dati mai multe detalii cu privire la credit, altfel este ca si cand ne-ati pune sa cautam "acul in carul cu fan".
am un credit la BCR din 2007 si vroiam sa fac o sesizare la OPC pe baza OUG 50 cu privire la comisionul de risc,care se cumulase cu cel de administrare cont devenind unul mai mare,in loc de 11 ron cit era cel de administrare acum este de 74 ron
Au stipulat ceva aici:

Conform Legii nr. 288/2010 din 28/12/2010 - pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Art. II. - (1) Actele adiţionale încheiate şi semnate până la data intrării în vigoare a prezentei legi în vederea asigurării conformităţii contractelor cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2010 îşi produc efectele în conformitate cu termenii contractuali agreaţi între părţi.
(2) Actele adiţionale nesemnate de către consumatori, considerate acceptate tacit până la data intrării în vigoare a prezentei legi, îşi vor produce efectele în conformitate cu termenii în care au fost formulate, cu excepţia cazului în care consumatorul sau creditorul notifică cealaltă parte în sens contrar, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

cu alte cuvinte se mai poate face ceva?nu am semnat actul aditional.
Se poate face reclamatie la OPC ...Daca nu se poate aplica OUG 50/2010- privind contractele de credit pentru consumatori se pot aplica:
OG 21/1992- privind protecţia consumatorilor,
Legea 363/2007-privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii

Legea Nr. 193 /2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori,
in functie de obiectul reclamat o sa faca si incadrarea.
ContSters158230, utilizator