Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CUM SE INREGISTREAZA O FACTURA ACHITATA CU BON FISCAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CUM SE INREGISTREAZA O FACTURA ACHITATA CU BON FISCAL

Cum sa inregistrez in contabilitate o factura achitata cu bon fiscal daca inregistrez raportul zilnic de activitate si monetarul. Ar trebui defalcat pe raportul zilnic doua pozitii , respectiv : incasari cu numerar pe bon fiscal si incasari din facturi achitate cu bon fiscal? Nu pot inregistra atat factura achitata cu bon fiscal, cat si monetarul, ar insemna sa imi dublez veniturile. Care este solutia ? Nu gasesc nicaieri in codul fiscal. Sau poate nu am cautat eu unde trebuie! Va rog sa ma ajutati.:)
Si eu ma confrunt cu o situatie similara si procedez in felul urmator:
-daca in totalul raportului zilnic am si sume incasate ca si contravaloare a unei facturi,la monetar fac
5311 % 1500
411 500
si pot intotdeauna sa ma verific.