avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate cu datorii catre ANAF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate cu datorii catre ANAF

Buna ziua.As dori sa flu de la dumneavoastra daca se poate obtine din partea ANAF-ului o re-esalonare a datoriilor rezultate din impozite, taxe, amenzi, majorari de intarziere la plata, penalitati...etc....fara ca administratorul sa ceara procedura de insolventa.Mentionez ca societatea nu are datorii catre angajati, catre furnizori....ci doar catre ANAF...debitul fiind de 9000 ron, iar diferenta pana la suma totala datorata fiind de 7000 ron.Mai concret, administratorul societatii doreste sa plateasca cei 9000 ron (integral sau in 2-3 transe), insa sa ii fie reduse penalitatile, sau sa fie stopate pana la momentul in care situatia economica a societatii ii va permite sa achite si aceasta suma.
Va multumesc si astept raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Bellatrix , utilizator 15:50, 23 Ianuarie 2011
Puteti solicita inlesniri la plata:

"Art. 125 - Înlesniri la plata obligaţiilor fiscale

(1) La cererea temeinic justificată a contribuabililor, organul fiscal competent poate acorda pentru obligaţiile fiscale restante, atât înaintea începerii executării silite, cât şi în timpul efectuării acesteia, înlesniri la plată, în condiţiile legii."
(din codul de procedura fiscala)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit pe 2007 si 2008 ContSters79437 ContSters79437 Impozitul pe profit aferent anul 2007 al societatii comerciale cu capital 100% de stat a fost platit la bugetul local.La fel s-a procedat si cu cel din anul ... (vezi toată discuția)
Inlesniri la plata impozitului datorat de persoane fizice ptr bugetul de stat szebeni arthur szebeni arthur buna ziua, in 2007 am castigat la bursa ptr care datorez un impozit de 3600 ron,problema este ca toti banii am investit tot la bursa si acum portofoliul ... (vezi toată discuția)
Esalonarea datoriilor la bugetul local Naty_Iris Naty_Iris Buna, acum cateva zile am mai pus un topic legat de niste datorii ramase din timpul casatoriei, la primaria unde locuiesc ... (vezi toată discuția)