Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate cu datorii catre ANAF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate cu datorii catre ANAF

Buna ziua.As dori sa flu de la dumneavoastra daca se poate obtine din partea ANAF-ului o re-esalonare a datoriilor rezultate din impozite, taxe, amenzi, majorari de intarziere la plata, penalitati...etc....fara ca administratorul sa ceara procedura de insolventa.Mentionez ca societatea nu are datorii catre angajati, catre furnizori....ci doar catre ANAF...debitul fiind de 9000 ron, iar diferenta pana la suma totala datorata fiind de 7000 ron.Mai concret, administratorul societatii doreste sa plateasca cei 9000 ron (integral sau in 2-3 transe), insa sa ii fie reduse penalitatile, sau sa fie stopate pana la momentul in care situatia economica a societatii ii va permite sa achite si aceasta suma.
Va multumesc si astept raspunsuri.
Puteti solicita inlesniri la plata:

"Art. 125 - Înlesniri la plata obligaţiilor fiscale

(1) La cererea temeinic justificată a contribuabililor, organul fiscal competent poate acorda pentru obligaţiile fiscale restante, atât înaintea începerii executării silite, cât şi în timpul efectuării acesteia, înlesniri la plată, în condiţiile legii."
(din codul de procedura fiscala)