avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua

Am o societate comerciala nou infiintata si sunt la momentul in care angajez personal.
Unul dintre angajati va lucra in strainatate (state membre UE) dar in interesul firmei mele (de exmplu: face fotografii, aduna informatii, etc...)
Intrebarile mele sunt :
1. trebuie sa trec acest lucru (ca va lucra mai mult pe teren si in afara) in contractul de munca?
2. As vrea sa-i dau salariu+diurna. Trec si acest lucru in contractul de munca?
Daca pt salariu ii platesc contributiile, pentru diurna respectiva ce si cum platesc catre stat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:25, 17 Aprilie 2008
multumesc, am inteles cat de cat
ca sa-i dau diurna trebuie sa justific sederea in strainatate? cine ma poate lua la rost?
Exact. Daca in contractul de munca aveti trecute cele de mai sus scrise, atunci aveti justificare pentru acordarea diurnei.
Nu va poate lua nimeni la rost, din afara de organele de control fiscal care va pot intreba in ce baza i-ati dat diurna respectiva.
deci cu contractul de munca am justificare
Da, aveti justificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plecare in franta cu muncitori din romania elam elam buna dimineata! firma noastra are o lucrare in Franta pentru o luna de zile si o sa mearga acolo cu 25 de muncitori. ce cadru legal avem d.p.d.v. al ... (vezi toată discuția)
Delegare strainatate mai mare de 60 de zile siracusa siracusa Buna ziua! Ma numesc Saia Ionut si va contactez din partea unei societati, profil constructii care are un santier in Austria, si recent m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)
Art. 31 al. 3 codul muncii deplasare strainatate iulian2017 iulian2017 Bună ziua. Aș avea și eu o întrebare. Știu că în baza articolului 31 alineatul 3 din Codul Muncii se poate închide Contractul individual de muncă în ... (vezi toată discuția)