Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua

Am o societate comerciala nou infiintata si sunt la momentul in care angajez personal.
Unul dintre angajati va lucra in strainatate (state membre UE) dar in interesul firmei mele (de exmplu: face fotografii, aduna informatii, etc...)
Intrebarile mele sunt :
1. trebuie sa trec acest lucru (ca va lucra mai mult pe teren si in afara) in contractul de munca?
2. As vrea sa-i dau salariu+diurna. Trec si acest lucru in contractul de munca?
Daca pt salariu ii platesc contributiile, pentru diurna respectiva ce si cum platesc catre stat?
multumesc, am inteles cat de cat
ca sa-i dau diurna trebuie sa justific sederea in strainatate? cine ma poate lua la rost?
Exact. Daca in contractul de munca aveti trecute cele de mai sus scrise, atunci aveti justificare pentru acordarea diurnei.
Nu va poate lua nimeni la rost, din afara de organele de control fiscal care va pot intreba in ce baza i-ati dat diurna respectiva.
deci cu contractul de munca am justificare
Da, aveti justificare.