Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... la divort cum se impart bunurile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

la divort cum se impart bunurile

Dupa un an si jumatate de casnicie sintem in divort. Trebuie sa impart apartamentul meu cumparat inainte de casatorie cu sotul meu?
Nu. Este bun propriu, daca apartamentul a fost cumparat de Dvs. inainte de casatorie.
Daca este achizitionat inainte de casatorie este un bun propriu al dvs. NU se imparte.. trebuie sa dovediti cu acte . Se impart doar bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei
La divort nu se impart lucrurile.
La partaj se impart lucrurile.
Daca imobilul este cumparat inainte de casatorie este bunul dvs. propriu si nu este supus partajului de bunuri comune.
Daca insa in timpul casatoriei ambii soti prin munca si contributie comuna au adus imobilului imbunatatiri care au sporit valoarea acestuia, sotul dvs, poate solicita contravaloarea cotei sale de contributie adusa sporului de valoare.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri! M-ati linistit!