Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare vanzare

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371

sau
411=707
% =371
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,
Faceţi inventarul mărfurilor, din recepţii scoateţi adaosul comercial aplicat şi TVA neexigibilă aplicată la recepţionare, apoi îl contabilizaţi cu minus adaosul şi TVA neexigibilă. De exeplu:
% 371 -5 lei
378 -3 lei
4428 -2 lei
Multumesc mult pentru sfat.
Cu multa placere.