avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare vanzare

Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez?

5311=707
% =371
607
378

sau
411=707
% =371
607
378
Nelamurirea este ca daca dau si factura si chitanta in acelasi timp as putea face inregistrarea fara a mai folosi contul 411.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:28, 23 Aprilie 2008
Faceţi inventarul mărfurilor, din recepţii scoateţi adaosul comercial aplicat şi TVA neexigibilă aplicată la recepţionare, apoi îl contabilizaţi cu minus adaosul şi TVA neexigibilă. De exeplu:
% 371 -5 lei
378 -3 lei
4428 -2 lei
Multumesc mult pentru sfat.
Cu multa placere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)
Monografie discount la vanzare cu amanuntul ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua, imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe ... (vezi toată discuția)
Functiunea contului 378 Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Folosesc descarcarea global valorica a stocului de marfuri. Am doua intrebari: -este corect ca rulajul lunar debitor al contului 378 sa fie mai ... (vezi toată discuția)