avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100 dec 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100 dec 2010

Buna seara,

Am si eu o mare rugaminte. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in rezolvarea unei probleme. In declaratia 100 aferenta lunii decembrie 2010 la imp/profit am trecut suma impozitului minim aferent trim III, deoarece bilantul, respectiv decl 101 le vom depune pe 25 aprilie 2011. Problema mea care este, a trecuta suma la pozitia 1.1 "impozit minim". Este gresit? Trebuie sa depun declaratia rectificativa 710?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: mary_catalina , utilizator 15:02, 31 Ianuarie 2011
pe trimestrul patru nu se mai plateste minimul (forfetarul)
faceti rectificativa.

ORDIN nr. 1.709 din 8 aprilie 2010
(3) Pentru trimestrul IV, contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. b)
din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, completeaza în
formular, pentru impozitul pe profit, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, în conformitate cu prevederile art. 34 alin. (10) din aceeasi lege.
Pentru trimestrul IV, în formular, la rândul 1 "Suma datorata" se va prelua suma
înscrisa la rândul 2 "Suma de plata" din declaratia pentru trimestrul III.
ATENTIE! Rândul 1.1 "Impozit minim" din formular nu se completeaza pentru
trimestrul IV.
Multumesc mult!
Asa am facut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare instructiuni completare decl. 101 Cristina Vasile Cristina Vasile 06 Feb 2010 admin ANAF aduce precizari cu privire la completarea D 101 pentru anul 2009 La momentul întocmirii formularului 101 “Declaraţie ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 CARMEN GHIMBASAN CARMEN GHIMBASAN Va rog sa-mi spuneti daca in situatia in care sunt pe pierdere la trim IV si in declaratia 100 la 31.12.2009 eu am declarat de plata 1625 lei (impozit minim) ... (vezi toată discuția)
Impozit trimestru 4 nicoleta_stan nicoleta_stan cum ar fi mai bine sa fie complectata declaratia la impozit aferent trimestrului 4 2009, care se depune pana in 25 ianuarie 2010 se poate cu zero sau trebuie ... (vezi toată discuția)