Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA trecere de la platitor tva la neplatitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

trecere de la platitor tva la neplatitor tva

cu 01.02.2011, o soc. com devine neplatitoare de tva, iar cei de la finante tot atrag atentia asupra stocurilor de marfa existente in balanta la 31.12.2010 care sunt cu tva;
ce inregistrari contabile se fac referitor la stocul de marfa ptr. anu mai fi cu tva?
4428=378???
nu asta au vrut sa spuna, aici aveti o problema cand a-ti trecut la neplatitor de tva trebuie sa faceti ajustarea TVA la stocului de marfa existent , pentru ca va pierdeti dreptul de deducere , trebe sa inventariati ce aveti in stoc si sa ajustati suma de TVA dedusa in primul decont de TVA
ART. 148 codu fiscal

Ajustarea taxei deductibile în cazul achiziţiilor de servicii şi bunuri, altele decât bunurile de capital
c) persoana impozabilă îşi pierde dreptul de deducere a taxei pentru bunurile mobile nelivrate şi serviciile neutilizate la momentul pierderii dreptului de deducere.
norme
(6) În baza art. 148 lit. c) din Codul fiscal, în orice situaţii în care persoana impozabilă care desfăşoară operaţiuni care dau drept de deducere va desfăşura operaţiuni care nu dau drept de deducere, precum şi în situaţia în care persoana impozabilă a alocat direct un anumit serviciu pentru operaţiuni care dau drept de deducere şi ulterior serviciul respectiv este utilizat pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere, persoana impozabilă trebuie să ajusteze taxa deductibilă aferentă serviciilor neutilizate la data modificării intervenite. Ajustarea dreptului de deducere se efectuează şi pentru bunurile mobile aflate în stoc, în situaţia în care persoana impozabilă îşi pierde dreptul de deducere şi nu se aplică prevederile referitoare la livrările către sine. Ajustarea reprezintă în această situaţie anularea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată deduse iniţial.
puteti fi mai explicit cu ajustarea, ceva concret, exemplificati?