Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele:
O firma platitoare de TVA face o investitie in ultimii trei ani - pensiune -pe final
Are cifra de afaceri 0 pana in prezent si depune 300 o data la 3 luni
In ianuarie renunta la TVA si este notificata pt depunere de declaratie 300 pt 25 feb
Cand depun declaratia cu ultimul TVA de rambursat mi se spune ca nu se poate depune si trebuie facuta ajustare de TVA,.
Cu alte cuvinte TOT TVA-ul rambursat trebuie dat inapoi.
Daca este asa exista posibilitatea optarii din nou la TVA cu plata doar a penalizarilor pe perioada scursa si daca nu cum se opereazza cele de mai sus??
Multumesc anticipat,
Din pacate va trebui sa platiti TVA-ul pe care conform normelor trebuia sa-l declarati pana la 25.02.2011

Ajustarea TVA in conditiile anularii inregistrarii in scopuri de TVA si inregistrarile contabile aferente

Suma TVA ajustata se inscrie in decontul de TVA cod 300 aferent lunii ianuarie 2011 care se depune in calitate de platitor de TVA cel mai tarziu pana pe data de 25 februarie 2011.

Pentru stocurile de marfuri, bunuri si servicii neconsumate ajustarea se efectueaza in baza prevederilor art. 148 „Ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital" lit. c) „persoana impozabila isi pierde dreptul de deducere a taxei pentru bunurile mobile nelivrate si serviciile neutilizate la momentul pierderii dreptului de deducere” si punctul 53 din normele de aplicare.

635 (658)=4424

la casuta platitor trimestrial trebuie sa bifati LUNAR, altfel nu va poate prelua pt.februarie.

art, 148; 149 cod fiscal

(6) In baza art. 148 lit. c) din Codul fiscal, in orice situatii in care persoana impozabila care desfasoara operatiuni care dau drept de deducere va desfasura operatiuni care nu dau drept de deducere, precum si in situatia in care persoana impozabila a alocat direct un anumit serviciu pentru operatiuni care dau drept de deducere si ulterior serviciul respectiv este utilizat pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere, persoana impozabila trebuie sa ajusteze taxa deductibila aferenta serviciilor neutilizate la data modificarii intervenite. Ajustarea dreptului de deducere se efectueaza si pentru bunurile mobile aflate in stoc, in situatia in care persoana impozabila isi pierde dreptul de deducere si nu se aplica prevederile referitoare la livrarile catre sine. Ajustarea reprezinta in aceasta situatie anularea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adaugata deduse initial.
:luck:
ContSters167247, utilizator
Va referiti la suma rambursata anii anteriori compensata cu suma din octombrie pana in 31 ianuarie ??
ex: pana in sept 2010 s-a rambursat 40.000
oct- dec 2010 declarat 3500 si ne rambursat
ianuarie nedeclarat 5000
Multumesc,
Ajustarea stocurilor se face pt tva-ul dedus la cumpararea acestor stocuri.
Nota este 635 = 4426.

Ajustarea bunurilor de capital (pensiunea) se face cu respectarea art 149 din CF.