Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Specialist Resurse Umane sau Inspector RU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Specialist Resurse Umane sau Inspector RU

Buna seara,

Sunt in cadrul dept. RU de aprox. 4 ani, pe postul de asistent manager. Am studii de masterat in domeniu (MRU), iar in momentul actual urmez si un curs de inspector RU. Urmeaza sa preiau postul de inspector din firma. Avand in vedere ca oricum in momentul de fata am in atributii, recrutarea/selectia, baze de date, fise post, etc. In momentul "avansarii" in loc de inspector RU, ma intereseaza postul de Specialist RU care din cate stiu este o treapta mai sus (avand in vedere ca atributiile actuale le voi pastra).
Este vreo problema dpdv legal daca o firma cu peste 300 de angajati nu are postul de inspector, si persoana care se ocupa de sarcinile inspectorului are titulatura de specialist RU?

Va multumesc pentru raspunsuri!
Cele doua functii cu sau fara studii superioare la o societate oarecare nu este nici o diferenta nici ca atributii, nici ca denumire. Nu scrie niciunde ca nu poate fi inspector RU o persoana cu studii superioare.......
Daca insa ati fi salariat la o societate de recrutare forta de munca situatia ar fi total diferita, aici atributiile ar fi net diferete de la specialist la inspector RU.
Daca as avea in fata un CV al unei persoane care are functia de specialist RU la o societate de fabricat veste as stii exact cat din activitatea lui reflecta atributiile de " specialist RU"
adelaida_07, utilizator
adelaida_07 a scris:

.....
Daca as avea in fata un CV al unei persoane care are functia de specialist RU la o societate de fabricat veste as stii exact cat din activitatea lui reflecta atributiile de " specialist RU"

Asta se intampla din cauza angajatorului si a altor persoane angajate de catre acesta care se cred specialisti in toate domeniile ... daca la fiecare angajator ar exista cate un IRU atunci nu ar mai exista probleme de aceasta natura, iar fisa postului ar fi bine intocmita astfel incat sa nu exista doua functii diferite cu aceleasi atributii.
Noi romanii suferim de functii si uitam esentialul si anume ca si contextul in care iti desfasori o activitate spune multe despre cat de specialist esti sau nu.
adelaida_07 a scris:

Noi romanii suferim de functii si uitam esentialul si anume ca si contextul in care iti desfasori o activitate spune multe despre cat de specialist esti sau nu.

Intr-adevar, asa este ... foarte multi angajatori pentru a nu mai angaja alte persoane se folosesc, in general, de contabili atotstiutori .. sorry pentru cei care au asemenea functii. Dar nu toti contabilii se pricep la Drept, RU etc.