Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

In urma unei operatii de hernie de disc cervicala am fost pensionata temporar, fiind incadrata in primele 6 luni cu gradul 2; dupa epuizarea acestora am fost incadrata cu gradul 3, insa cuantumul pensiei a ramas acelasi (502 ron). E firesc sa fie asa, sau ma voi trezi peste ceva vreme ca mi se vor cere banii inapoi...eventual si cu dobanda...?X-(
aschiutza, utilizator
Inteleg asadar, ca cel putin teoretic sunt buna de plata cu 74 lei/luna. Mai indraznesc o intrebare...ar fi recomandat sa merg la casa de pensii si sa-i informez?
Multumesc tare mult pentru raspuns, avand in vedere ca nu aveti nici o obligatie=D>
Carp Mircea a scris:

Tinand cont de stagiul potential acordat de legea 19/2000 sa facem o mica aplicatie:
1-15,094(15 ani 1 luna si 6 zile)x0,6=9,0564 puncte stagiu potential pentru invaliditate gradul 2
2-15,094 x 0,4 =6,0376 puncte stagiu potential pentru invaliditate gradul 3
1-9,0564:30 ani(stagiul complet de cotizare)=0,30188 punctaj mediu anual pentru stagiul potential(invaliditate grad 2).
2-15,094 x 04 =0,20125 punctaj mediu anual pentru stagiul potential(invaliditate grad 3)
1-0,30188 x 732,8(valoarea punctului de pensie)=222 lei(pentru stagiul potential gead 2).
2-0,20125 x 732,8 =148 lei(pentru stagiul potential grad 3).
Asadar ar trebui sa fie o diferenta de 222-148=74 lei(aproximativ).
Ati primit o noua decizie de pensionare in urma schimbarii gradului de invaliditate ?
Asa ar trebui.Acolo s-ar vedea(ar trebui)diferenta de punctaj mediu anual.
Nu, alta decizie de pensionare nu am primit. Doar decizia medicala.Imi amintesc ca am si intrebat daca trebuie sa duc decizia medicala la casa de pensii. Mi s-a raspuns ca nu, nu e necesar deoarece e "caz vechi"...si transmit ei (comisia de expertiza) casei de pensii.Cred ca acest lucru s-a petrecut deoarece, pensia am primit-o...dupa reducerea gradului de invaliditate in luna ianuarie 2011...nu stiu daca am fost suficient de explicita...:hammer:
Carp Mircea a scris:

Ati primit o noua decizie de pensionare in urma schimbarii gradului de invaliditate ?
Asa ar trebui.Acolo s-ar vedea(ar trebui)diferenta de punctaj mediu anual.