Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor - varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor - varsta de pensionare

tatal meu este nascut la 21 august 1958.a lucrat din noiembrie 1978 pana in mai 2005 din care 20 ani grupa 1 iar restul in grupa a 2.la ce varsta poate iesi la pensie?va rog dati-mi un raspuns urgent
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani
Grupele I si II de munca au fost pana in data de 01/04/2001.Tinand cont de aceste date(22 de ani de grupa)rezulta ca se poate pensiona la limita de varsta la 60 de ani,reducere de 5 ani din 65.
VIRGINIA RADU a scris:
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele doua intrebari:
1. Legea nr. 19/2000 a fost abrogata?
2. Ce este pensia anticipatata?