Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul contributii concediu medical 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul contributii concediu medical 2011

Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati putin cu calculul concediului medical si al contributiilor aferente acestuia. Am concediu medical pe perioada 03 - 31 ianuarie, dupa cum urmeaza:
- 03 - 07 ianuarie initial, cod 06
- 08 - 12 ianuarie in continuare, cod 01
- 13 - 18 ianuarie in continuare, cod 01
- 19 - 23 ianuarie initial, cod 01
- 24 - 28 ianuarie initial, cod 06
- 29 - 31 ianuarie in continuare, cod 01
Baza zilnica este 328, 14 lei (100%).
Pana aici am cazut de acord cu persoana care calculeaza salariile. de aici incolo ne contrazicem si de aceea va rog frumos sa ma ajutati cu calcul contributii angajat si angajator, ce suma din medical o plateste angajatorul si ce suma o plateste bugetul de asigurari.

Va multumesc frumos!

deci in exemplul meu pot sa-l platesc la 10000 venit brut realizat?
Da este in regula sa-l platiti asa cum ati calculat cu 10 000 vent brut realizat / 131 zile contributie *75% * zilele de concediu medical din luna.
Daca ar fi avut un venit brut de 10 000/luna atunci trebuia sa-i plafonati baza de calcul la 12 salarii minime brute ,pe economie
multumesc tare mult.
eram in ceata deoarece o colega mi-a spus ca nu fac bine, ca nu-mi dau seama ca e prea mult 8040*6 luni = 48240 lei plafon ?
Buna ziua,

Am si eu o problema si poate ma ajuta cineva. Cum se calculeaza contributiile pentru un concediu medical cod 10?
Am un salariat cu acest concediu pe luna februarie, a lucrat 6 ore pe zi + plus concediu medical, diferenta de 2 ore/zi.
Are un sal de incadrare de 1588 lei.
Media pe ultimele 6 luni: 9327/130=71.7462
Daca ii calculez dupa norme: 71.7462* (130/6) = 1554.452 - 1191 (sal realizat 6 h/zi) = 363, reprezentand suma platita din FNUASS. Totul in regula pana aici...
sanatatea se calc la 1191, la fel si somajul, dar CAS? 35% * (2022/20)*20 *10.5% =74 de lei + 1191*10.5% = 125.055 => 199?
Si in plus la D112 cum ii trec acest concediu? sa facem oare...15 zile lucrate cu 8 ore, si 5 de medical?...
Va rog sa ma ajutati daca v-ati mai intalnit cu astfel de situatii.

Cu stima,
Andreea
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, sunt in concediu medical din data de 28 feb 2011, pentru 28 feb am concediu initial cod 06, iar din data de 1 martie 2011 pana in data de 31 martie 2011 am concediu in continuare cod 01, cum pot sa imi calculez salariul net pentru luna martie, in conditiile in care salariul meu de incadrare a fost de 1288 ron pentru ultimele 6 luni, iar netul 939 ron?
Va multumesc anticipat!