Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale ROG UN CONSULTANT SA MA LAMUREASCA IN LEGATURA CU ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

ROG UN CONSULTANT SA MA LAMUREASCA IN LEGATURA CU autorizatia de construire

Am primit acasa o scrisoare de la Consiliul Judetean in care mentioneaza ca a expirat autorizatia de construire si ca in cel mult 15 zile de la finalizarea lucrarilor de constructii am obligatia de a regulariza taxele si cotele legale."Intarzierea la plata a cotei prevazute se penalizeaza cu 0,15% pe zi de intarziere"
Care este cota prevazuta?
Daca ati terminat constructia, mergeti si declarati incheierea lucrarilor pentru regularizarea taxei de construire, platita la data autorizarii .
Daca nu ati incheiat lucrarile, cereti prelungirea autorizatiei !!!
Cota la care se refera adresa este diferenta intre taxa calculata achitata calculata la valoarea declarata a lucrarilor si taxa regularizata , calculata la valoarea efectiva a constructiei.
ContSters178043, utilizator
Prin "constructia e finalizata" se intelege si faptul ca este racordata la toate instalatiile?(gaz,electricitate,apa)
Finalizat dpdv tehnic este realizarea sa ca in proiect !!!
Dpdv fiscal daca are acoperis si este functionala, trebuie declarata .
Nu confundati impozitarea cladirii cu taxa de construire !
Vedeti Legea nr.50/1991 !!!!!!!
ContSters178043, utilizator
Multumesc.
Cu placere !