avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale ROG UN CONSULTANT SA MA LAMUREASCA IN LEGATURA CU ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

ROG UN CONSULTANT SA MA LAMUREASCA IN LEGATURA CU autorizatia de construire

Am primit acasa o scrisoare de la Consiliul Judetean in care mentioneaza ca a expirat autorizatia de construire si ca in cel mult 15 zile de la finalizarea lucrarilor de constructii am obligatia de a regulariza taxele si cotele legale."Intarzierea la plata a cotei prevazute se penalizeaza cu 0,15% pe zi de intarziere"
Care este cota prevazuta?
Cel mai recent răspuns: ContSters178043 , utilizator 17:53, 7 Februarie 2011
Daca ati terminat constructia, mergeti si declarati incheierea lucrarilor pentru regularizarea taxei de construire, platita la data autorizarii .
Daca nu ati incheiat lucrarile, cereti prelungirea autorizatiei !!!
Cota la care se refera adresa este diferenta intre taxa calculata achitata calculata la valoarea declarata a lucrarilor si taxa regularizata , calculata la valoarea efectiva a constructiei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Februarie 2011
ContSters178043, utilizator
Prin "constructia e finalizata" se intelege si faptul ca este racordata la toate instalatiile?(gaz,electricitate,apa)
Finalizat dpdv tehnic este realizarea sa ca in proiect !!!
Dpdv fiscal daca are acoperis si este functionala, trebuie declarata .
Nu confundati impozitarea cladirii cu taxa de construire !
Vedeti Legea nr.50/1991 !!!!!!!
Ultima modificare: Duminică, 6 Februarie 2011
ContSters178043, utilizator
Multumesc.
Cu placere !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa pentru obtinerea certificatului de urbanism Florentttina Florentttina Sunt proprietara a unui teren de 450mp si as dori sa stiu care este taxa pentru obtinerea certificatului de urbanism si celorlalte acte necesare pentru a putea ... (vezi toată discuția)
Taxe inspectoratul de stat in constructii Florescu Madalina Florescu Madalina Buna seara Va rog un ajutor in urmatoarea problema: am obtinut o autorizatie de demolare pentru un imobil. Trebuie sa depun o instiintare la ISC cu privire ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa platesc impozit pentru o casa neterminata ? lenamat lenamat In ianuarie 2007 am obtinut o autorizatie de constructie pentru o casa in comuna natala. E prevazut termenul de 12 luni pentru inceperea lucrarilor si 60 luni ... (vezi toată discuția)