Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie pf
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie pf

vreau sa imi deschid un magazin cu autorizatie persoana fizica.Imi puteti spune cum se procedeaza dupa obtinerea autorizatiei?Ce obligatii am fata de stat?:-/
avluci a scris:

Eronat.
Inmatricularea PFA-urilor se face la ORC.

Pentru PFA-uri se aplica Legea nr.300/2004, autorizatia de functionare este emisa de catre Primaria in a carui raza teritoriala are domiciliul. solicitantul.
Inregistrarea in registrul comertului a comerciantilor persoane fizice si asociatii familiale se face numai pe baza autorizatiei emise de primari.
Cornel Vasile, Consilier juridic
abia incepand cu 01.05.2008 ORC va prelua procedura de inregistrare si autorizare a functionarii persoanelor fizice, intreprinderilor individuale si intreprinderilor familiale asa cum este prevazut in OUG 44/2008.