Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Afacere de tip \"dropshipping\" in Romania. Cadru legal
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Afacere de tip "dropshipping" in Romania. Cadru legal

Buna seara

Intr-unul din subiectele postate de mine anterior am spus cate cave despre o afacere de tip "dropshipping".
Pe scurt: eu am un contract cu un furnizor de tip lichidator din State (si nu numai) si afacerea se desfasoare in felul urmator: eu postez in magazinul meu virtual, dau anunturi etc produsele lor care se vand numai in cantitati engros si le afisez la pretul dorit de mine.
Clientul meu cumpara, plateste, furnizorul trimite marfa direct lui, iar eu platesc cat datorez furnizorului (diferenta dintre pretul de cumparare si cel de vanzare este profitul meu)
Furnizorul expediaza direct clientului meu cu documente in alb, in sensul ca nu isi deconspira identitatea, protejandu-mi astfel comisionul.

Teoretic, afacerea este f buna dar as vrea sa stiu cateva lucruri: eu ce sunt? Broker? Care este cadrul legal pt activitatea mea? Acum sunt in CIC deci ce solutii as avea?

In afara de asta, clientul final ce documente primeste? Ce face cu vama (TVA, taxe vamale etc)

Orice idee de inceput de drum, este binevenita

Cu multumiri,
Buna ziua ! Sunt interesat de afacere dropshipping. Sunt in Italia