Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acordul partilor

am o prietena plecata in Anglia,sotul ei este tot acolo;nu mai sunt impreuna,stau de ceva vreme separat;nu au copii,nu au bunuri de impartit.Vor sa divorteze.Inteleg ca atunci cand depun cererea tb sa fie amandoi de fata?nu e suficient sa fie semnata de amandoi?nu pot fi reprezentati?macar el?Ea vrea sa vina la sf lunii iunie in tara si sa deschida actiunea.E mai greu pt el deoarece nu este in regula cu actele si nu prea poate veni.Ce ar fi de facut?La termen tot asa tb sa fie amandoi prezenti?Ce se intampla daca el nu va veni?
Multumesc!
Si la depunerea cererii este suficient avocatul(lui) si ea?

imi pare rau, dar insist pe aceasta tema ptca in cazul meu,am avut avocat si el a fost cel care a depus cererea,in numele meu,eu m-am prezentat doar la termen.Este adevarat ca era alt tip de divort,dar....Vreau sa ma lamuresc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Teoretic, prezentarea mandatarului la depunerea cererii ar trebui sa fie suficienta. Aveti grija cu procura speciala, sa fie cat mai explicita. Este de preferat ca mandatarul sa aiba procura redactata de notar, consulat din tara unde se afla sotul in momentul de fata si sa specifice clar ca se doreste divortul prin acord: insist pe acest aspect, pentru ca exista instante in provincie, care resping cererea daca procura nu este foarte explicita!
In cazul divortului prin consimtamantul partilor, reglementarea cuprinsa in art.613 ind.1 C.proc.civ., deroga de la dreptul comun intrucat la depunerea cererii este necesara prezenta ambilor soti.
1. Soţii au avut ultimul domiciliu în străinătate? Dacă da, instanţa română nu mai are competenţă în ceea ce priveşte divorţul.
2. Dacă au avut ultimul domiciliu comun în ţară, eu propun următoarea variantă pentru a ocoli prevederile art. 613 ind. 1 C.pr.civ.: soţul care va veni în ţară va avea calitatea de reclamant şi va depune personal cererea de divorţ, în care nu va spune nimic despre divorţul consensual. Va solicita divorţul din culpa părţilor. Soţul care va rămâne în străinătate va avea calitatea de pârât, va da o procură specială unui avocat prin care va stipula acordul în ceea ce priveşte desfacerea căsătoriei. La primul termen de judecată, avocatul împuternicit depune procura notarială care consfinţeşte acordul celuilalt soţ privind desfacerea căsătoriei din culpa părţilor. Instanţa va lua act de desfacerea căsătoriei prin consimţământul părţilor, iar pârâtul nu va trebui să vină în ţară pentru 2 minute în care să spună instanţei că este de acord cu divorţul.
multumesc,Cora.Pare o varianta ok.