avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Note contabile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Note contabile

Exista vreo diferenta intre notele contabile si notele de contabilitate???Lamuriti-ma si pe mine, va rog!Imi trebuie pentru un proiect in excel cu tema "Inregistrarea notelor contabile".Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:26, 4 Mai 2008
loredana_ramona85 a scris:

Exista vreo diferenta intre notele contabile si notele de contabilitate???Lamuriti-ma si pe mine, va rog!Imi trebuie pentru un proiect in excel cu tema "Inregistrarea notelor contabile".Multumesc!


Pentru operaţiunile care nu au la bază documente justificative se întocmeşte Nota de contabilitate (cod 14-6-2/A).
Notele de contabilitate se întocmesc pe bază de note justificative sau note de calcul şi se înregistrează în mod cronologic în Registrul-jurnal.

Înregistrările în contabilitatea sintetică şi analitică se fac pe bază de documente justificative, fie document cu document, fie pe baza unui centralizator în care sunt înscrise mai multe documente justificative al căror conţinut se referă la operaţiuni de aceeaşi natură şi perioadă.
În cazul operaţiunilor contabile pentru care nu se întocmesc documente justificative, înregistrările în contabilitate se fac pe bază de note de contabilitate care au la bază note justificative sau note de calcul, după caz.
În cazul stornărilor, pe documentul iniţial se menţionează numărul şi data notei de contabilitate prin care s-a efectuat stornarea operaţiunii, iar în nota de contabilitate de stornare se menţionează documentul, data şi numărul de ordine al operaţiunii care face obiectul stornării.
Corectarea înregistrărilor făcute în contabilitate se face numai pe baza notelor de contabilitate întocmite în acest scop.
Înregistrările în contabilitate se fac cronologic, prin respectarea succesiunii documentelor după data de întocmire sau de intrare a acestora în unitate şi sistematic, în conturi sintetice şi analitice, în conformitate cu regulile stabilite pentru fiecare formă de înregistrare în contabilitate.

Ultima modificare: Duminică, 4 Mai 2008
ContSters42967, utilizator
loredana_ramona85 a scris:

Exista vreo diferenta intre notele contabile si notele de contabilitate???Lamuriti-ma si pe mine, va rog!Imi trebuie pentru un proiect in excel cu tema "Inregistrarea notelor contabile".Multumesc!


Nu exista nicio diferenta intre cele doua notiuni. Denumirea corecta, se pare, ca este Note de contabilitate potrivit Normei metodologice din 14/12/2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005, de întocmire şi utilizare a registrelor şi formularelor comune pe economie privind activitatea financiară şi contabilă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate asociatie obiectiv obiectiv Cum se ţine evidenţa contabilă a unei asociaţii, în partidă simplă sau dublă ? Vă mulţumesc. (vezi toată discuția)
Semnare balante de verificare elenate elenate Este obligatorie semnarea balantelor de verificare, a jurnalelor de casa si a registrelor jurnal sau nu? (vezi toată discuția)
Diferenta dintre registrul jurnal si cel de casa danielgiurgiului danielgiurgiului Am inteles ca registrul de casa al unei asociatii de propietari cuprinde toate platile , facturile care se platesc dar nu stiu care este diferenta dintre ... (vezi toată discuția)