Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dosar (cerere ?)anrp
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dosar (cerere ?)anrp

Buna ziua , mi sa stabilit cuantumul unei despagubiri in echivalent prin hotarare judecatoreasca , dosarul catre anrp il fac eu sau pe baza cererii depuse la primarie , se ocupa dansii de aceasta problema? scuze daca intrebarea e cam purila..
Intrebarea dv. este puerila si raspunsul va fi pe masura. Este mai mult decit evident ca dv. veti intocmi un dosar cu acteke necesare.
Succes.-
top dan a scris:

Intrebarea dv. este puerila si raspunsul va fi pe masura. Este mai mult decit evident ca dv. veti intocmi un dosar cu acteke necesare.
Succes.-

Stimate dle avocat raspunsul dvs. dat 'liniutei' contine o doza de aroganta care nu bonifica imaginea profesiunii ce o practicati, a avocatului in general. Personal, dupa un asemenea raspuns cred ca v-as uita repede numele.
Intrebarea coforumistei noastre nu este una puerila ci este intrebarea unei persoane care nu se descurca in hatisul legilor de retrocedare, a normelor de aplicare si oare cui sa se adreseze daca nu avocatilor presupusi a fi oameni ce cunosc legile si procedurile.
In plus, scurtul mesaj al dansei mi se pare edificator pana si mie care nu am onoarea de a face parte din cinstita breasla a avocatilor. Dvs v-a scapat un lucru esential ::

Liniuta a depus o cerere (notificare) la primarie insotita de acte necesare. Dar primaria ori i-a respins cererea ori i-a acordat o despagubire cu care dansa nu a fost de acord.

In mod normal dsa s-a adresat Justitiei care Justitie i-a dat castig de cauza stabilind si un cuantum al despagubirii. (este de banuit ca dsa a avut acest litigiu inainte de aparitia lg 247/2005 deoarece dupa aparitia acestei legi entitatile detinatoare nu mai propun despagubiri cifrate ci pur si simplu propuneri de despagubiri, care despagubiri urmeaza a fi evaluate prin evaluator autorizat dupa ce dosarul de despagubire ajunge (si e tras la sorti) de ANRP (Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, Bucuresti calea Floreasca 202)

In consecinta, coforumista noastra are un dosar complet depus la Primarie caci altfel nu vad cum ar fi ajuns in justitie daca n-a urmat in prealabil procedura prescrisa de legile de restituire (lg 1/2000, lg10/2001 etc). Pe aceasi cale dsa, avand o sentinta definitiva si irevocabila (se subintelege ca Primaria a fost parte in proces), urma sa depuna respectiva sentinta legalizata la Primarie iar primarul era obligat sa se conformeze sentintei si sa emita o decizie adecvata acestei sentinte.
Odata emisa decizia de Primar pe baza sentintei, aceasta se transmite reclamantului iar dupa trecerea termenului legal (reclamantul poate sa faca un nou recurs la justitie daca Decizia Primarului nu e conforma cu sentinta) Primaria este obligata sa transmita dosarul de revendicare cu actele depuse, insotit de copia legalizata primita de la reclamant si de decizia Primarului pentru despagubire, catre ANRP, comunicand la cerere notificatorului numarul cu care a fost inregistrat la ANRP dosarul trimis.
In cel mai rau caz, daca sentinta legalizata n-a fost depusa de notificatorul reclamant la Primarie, Primaria fiind la curent de sentinta nu este scutita de a proceda la emiterea deciziei si transmiterea alerta a dosarului la ANRP comunicand nr de inregistrare la cerere notificatorului. Acestuia ramanandu-i obligatia de a fi prudent si a identifica dosarul depus la ANRP dupa numarul de registratura generala (care numar primeste ulterior un alt numar urmat de simbolul ''CC'' (Comisia Centrala de Acordare a despagubirilor) si a depune la ANRP o copie legalizata de instanta de fond dupa sentinta de accordare(stabilire a despagubirilor. Caci n-am auzit inca de vreo primarie sau de o entitate detinatoare notificata sa ataseze dosarului de revendicare, insotit de decizia de despagubire, si o copie legalizata dupa respectiva sentinta !!
Urmarea ? F Simplu, in caz ca sentinta legalizata nu se afla in dosarul de la ANRP, aceasta institutie returneaza dosarul Primariei pentru completare !! De aceasta in raportul ANRP pe 2007 se spune ca la institutie s-au primit 20 000 de dosare de despagubire, din care au fost retinute ...5000 iar restul fiind returnate pentru completare sau acte lipsa !

Deci cu mare regret trebuie sa constat ca dvs. ati dat un raspuns mai mult arogant decat util, in ciuda faptului ca elementele date de coforumista sunt destul de clare si suficiente cuiva care cunoaste procedurile administratiei legilor de restituire dar si legile impreuna cu Normele de aplicare, sa intuiasca incurcatura si sa dea un sfat bun.

In concluzie daca cele de mai sus corespund mai mult sau mai putin cu situatia de detaliu a coforumistei noastre eu opinez ca Stan Patitul ca nu dansa trebuie sa faca un nou dosar ci Primaria trebuie sa trimita dosarul si decizia in termenul prescris de lege catre ANRP, fiind deasemenea in masura sa informeze cetateanul notificator de numarul de inregistrare si de data la care dosarul a ajuns (sau cel putin cand a fost transmis) la ANRP.

Personal cunosc avocati care au terminat studiile inainte de 1983 dar care sunt intr-adevar de laudat pentru modul cum au reusit sa -si schimbe mentalitatile dar in special sa aprofundeze la zi Dreptul Proprietatii (private) in dauna proprietatii socialiste de stat ''a intregului popor''..

Eu in locul dvs as fi avut cel putin o retinere sa dau un raspuns de factura celui ce l-ati dat. Nu credeti ca acum in 2008, fie chiar si in Romania, consideratia fata de ceilalti semeni dar mai ales fata de virtuali clienti ar mai fi trebuit sa putintel mai evoluata ?
Va rog sa ma scuzati. Poate erati nervos sau pur si simplu distrat ! Dar aceasta persoana merita cel putin un raspuns cat de cat profesionist ! Am relatat aici lucruri pe care le-am trait. Departe de mine de a lua locul avocatilor. Multumesc pentru justa intelegere a interventiei mele.
Corsin a scris:

Stimate dle avocat raspunsul dvs. dat 'liniutei' contine o doza de aroganta care nu bonifica imaginea profesiunii ce o practicati, a avocatului in general. Personal, dupa un asemenea raspuns cred ca v-as uita repede numele.
....................................
Eu in locul dvs as fi avut cel putin o retinere sa dau un raspuns de factura celui ce l-ati dat. Nu credeti ca acum in 2008, fie chiar si in Romania, consideratia fata de ceilalti semeni dar mai ales fata de virtuali clienti ar mai fi trebuit sa putintel mai evoluata ?
Va rog sa ma scuzati. Poate erati nervos sau pur si simplu distrat ! Dar aceasta persoana merita cel putin un raspuns cat de cat profesionist ! Am relatat aici lucruri pe care le-am trait. Departe de mine de a lua locul avocatilor. Multumesc pentru justa intelegere a interventiei mele.

:offtopic:
Pe forum se discuta ideea si nu persoana, potrivit regulamentului de postare. Pe viitor va invit sa argumentati mai mult ideiile, decat sa criticati atitutidinea utilizatorilor.
Corsin a scris:

Va rog sa ma scuzati. Poate erati nervos sau pur si simplu distrat ! Dar aceasta persoana merita cel putin un raspuns cat de cat profesionist !

Nu vad unde este nervozitate si neprofesionalism. Daca ati fi mers la un avocat in particular la fel ati fi procedat??S-au poate nu la-ti fi pl;atit??:foottap:
Multumesc d.lui Corsin pt. sprijin a intuit perfect traseul ,primaria in urma unei adrese a confirmat ca se va coonforma in a transmite dosarul ; probabil ca unii ne privesc de sus , si se cred autot stiutori ai legilor, de acolo si multimea de clienti ce le calca pragul , noroc ca aici se pot ,,manifesta"