Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat bolnav inainte de intrare in vigoare a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat bolnav inainte de intrare in vigoare a CIM

S-a incheiat un CIM in data de x urmand sa intre in vigoare la data de x+1 (adica cu o zi in urma), angajatul pe numele careia s-a incheiat CIM a ajuns in spital in data de x adica cu o zi inainte de intrare in vigoare a CIM.
Ce se intampla in acest caz cu CIM?
Daca e un concediu medical pentru care nu este nevoie de stagiu de cotizare, atunci se acorda.
Exact. intrebati la CAS
Conform Codului muncii
Art. 27. - (1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.

Din cele prezentate nu se intelege daca persoana a prezentata dovada apt de munca. Angajatul este oricum inapt de munca la data inceperii activitatii, astfel ca angajatorul este indreptatit sa constate nulitatea contractului de munca.