avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Rectificare declaratia 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Rectificare declaratia 300

Buna,

Am un PFA si am o problema cu declaratia de tva 300.

Din pacate am completat gresit la pct 24.1 : Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxe sau neimpozabile. (am scris cheltuielile pentru energia electrica din greseala)

Ce se poate face in aceasta situatie pentru ca am inteles ca nu se poate rectifica declaratia 300.

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2011
bogdanblue, utilizator
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 09:52, 14 Decembrie 2011
Va rog ma poate ajuta cineva?
Nimeni?

Multumesc
Deoarece declaratia 300 nu are rectificativa, corectarea erorii dvs o veti face in decontul urmator la rd.28 regularizari taxa dedusa. O zi buna !
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
DOAR_NOI, utilizator
INTREB SI EU

Randul 21 este randul in care se completeaza corect valoarea facturii de energie electrica si factura de gunoi?
Toate Achizitii de bunuri si servici se pun la Rindul 21,toate facturile cu tva 24%,indiferent ca sunt achiziti de marfa sau fact. de energie,apa,salubrizare,chiri..reparatii..servici ..etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva declarat eronat in declaratia 300 s-a trecut la tva deductibil o suma care nu trebuia ,in acea luna neavind dedusa nici o suma INTREBARE:cum repar acea greseala?Va multumesc! (vezi toată discuția)
Rectificativa la decont 300 ionela11 ionela11 Buna ziua, Am constatat ca s-au omis niste sume in decontul de tva pe luna octombrie. Declaratia 394 este corecta. Ar trebuii sa depun un decont de TVA ... (vezi toată discuția)
Decont tva 300 Tasi Tasi PFA platitor de TVA primeste de la un contabil (neplatitor de TVA) o factura emisa in iulie pt serv. prestate de catre contabil catre PFA (valoarea TVA de pe ... (vezi toată discuția)