avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim

Buna seara.

Am nevoie sa angajez doua persoane care sa pazeasca magazinul in zilele de sambata si duminica. Una va lucra numai de zi, cealalta numai de noapte.
Pentru un program de 12 ore (ca paznici- nu e munca calificata) ce salar sa negociez cu fiecare in parte.
De fapt trebuie sa le acord si sporuri...Imi puteti da un exemplu de calcul?

Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
ContSters185315, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters185315 , utilizator 17:41, 12 Februarie 2011
Salariul minim este de 670 lei ... sporul pentru munca de noapte este de 25% din salariul de baza; pentru vechime in munca, sporul este de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza
Am negociat un brut de 670si o sa platesc dublu plus 25% spor de noapte.

Pentru cele 4 ore din 12, trebuie sa le dau spor? Nu am ocazia sa le dau liber. Dumnealor imi presteaza numai sambetele si duminicile, si numai ocazional - dar vreau sa fie angajati.

Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Februarie 2011
ContSters185315, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pontaj paznic unitate scolara geoo83 geoo83 Orele de lucru ale paznicilor din scoala se face in ture 12/24 - 12 /48. Va rog sa -mi spuneti care este numarul orelor de liber cu care vor fi compensati ... (vezi toată discuția)
Spor ore de noapte, repaus saptamanal lav1 lav1 1. Pentru salariatii de noapte, sporul de noapte de 25% se calculeaza ca si suma fixa din salariul de incadrare (670 RON x 25% = 168 RON) sau spor de 25% ... (vezi toată discuția)
Plata orelor lucrate noaptea papic papic Buna, as dori sa stiu cum se platesc orele de munca prestate noaptea,daca un angajat lucreaza doar in ture de noapte a cate 12 ore, tot a doua noapte ( adica o ... (vezi toată discuția)