Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim

Buna seara.

Am nevoie sa angajez doua persoane care sa pazeasca magazinul in zilele de sambata si duminica. Una va lucra numai de zi, cealalta numai de noapte.
Pentru un program de 12 ore (ca paznici- nu e munca calificata) ce salar sa negociez cu fiecare in parte.
De fapt trebuie sa le acord si sporuri...Imi puteti da un exemplu de calcul?

Va multumesc
ContSters185315, utilizator
Salariul minim este de 670 lei ... sporul pentru munca de noapte este de 25% din salariul de baza; pentru vechime in munca, sporul este de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza
Am negociat un brut de 670si o sa platesc dublu plus 25% spor de noapte.

Pentru cele 4 ore din 12, trebuie sa le dau spor? Nu am ocazia sa le dau liber. Dumnealor imi presteaza numai sambetele si duminicile, si numai ocazional - dar vreau sa fie angajati.

Va multumesc
ContSters185315, utilizator