avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul maternal

in harababura asta a legilor, cand toate se schimba cum vor dansii sant si eu curioasa cum si in ce conditii pot beneficia de concediul maternal de 2 ani pentru crestera copilului. unii zic ca al doilea an e fara plata!!!...e adevarat? mi-a zis cineva care lucreaza la primarie ca ar fi primit ceva in acest sens, primul an cu plata si al doilea fara plata.rog informatii X-(
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 23:20, 13 Februarie 2011
Sunt 2 variante:
Variantele pentru care pot opta parintii sunt urmatoarele:
Varianta I: In situatia in care parintele opteaza pentru ramanerea in concediul pentru cresterea copilului pana la data la care acesta implineste varsta de 1 an, conform actului normativ adoptat:
- Va primi o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei,
- Va beneficia de un stimulent de insertie pe piata muncii in cuantum lunar de 500 de lei, daca parintele se intoarce la activitatea profesionala pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an. In acest caz, stimulentul se acorda pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
- In situatia in care parintele nu revine pe piata muncii, acesta va putea opta pentru acordarea unui concediu fara plata pentru ingrijirea copilului cu varsta intre 1 an si 2 ani;

Varianta II: In situatia in care parintele opteaza pentru ramanerea in concediul pentru cresterea copilului pana la data la care acesta implineste varsta de 2 ani, conform actului normativ adoptat:
- Parintele va primi o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei,
- pentru aceasta optiune stimulentul de insertie nu se acorda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua lege a concediului pentru cresterea copilului adoptata in 8 decembrie 2010 SilviuMihai SilviuMihai Doresc sa aflu daca s-a modifica nua lege ( 8 dec 2010) \"Miercuri, 8 decembrie 2010, Guvernul a aprobat Ordonanta de Urgenta, care reglementeaza noul mod ... (vezi toată discuția)
Calcul indemniztie de crestere a copilului mirel28 mirel28 Am si eu o intrebare legata de calculul indemnizatiei.Sotia mea a avut in ultimele 6 luni de sarcina concediu medical,avand o sarcina cu risc. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Pot primi indemnizatie pentru ccc? GAGI GAGI Buna ziua, Va rog din suflet sa ma ajutati in urmatoarea problema :la sfarsitul lunii mai urmeaza sa nasc iar in luna martie(acum) am avut concediu medical ... (vezi toată discuția)