avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Procedura necesarã pentru a deveni traducãtor ...
Discuție deschisă în Traduceri

Procedura necesarã pentru a deveni traducãtor autorizat

Buna ziua ! Lucrez intr-o firma cu asociati italieni , vorbesc limba italiana foarte bine . De cateva ori pe an , am nevoie de un traducator autorizat , care la noi in oras nu se gaseste , pe care trebuie sa il platesc cu bani frumosi .Dar traducerea fecetiva tot eu o fac in cele mai multe cazuri... Ma intrebam daca stiti care sunt pasii care trebuie urmati pentru a putea deveni traducator autorizat, avand in vedere ca nu am studii de specialitate .
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 22:24, 15 Februarie 2011
Pentru obtinerea certificatului de traducator trebuie sa va adresati Centrului de Pregătire Profesională în Cultură, instituţie publică subordonată Ministerului Culturii şi Cultelor, care asigură organizarea examenului pentru acordarea certificatului de traducător în şi din limbi străine. Toate detaliile privind desfasurarea examenelor si costurile le veti gasi pe site-ul institutiei la adresa: www.examentraducator.ro
Adresa postala a Centrului: Bucureşti, Str. Toamnei, nr. 103, cod poştal 020704, Sector 2 / Program de lucru cu publicul: 12,00-14,00 luni-joi; Tel: 021.310.08.15;Fax: 021.310.08.16;
Alte detalii importante gasiti in sectiunea "Traduceri" a forumului:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
In ceea ce priveste obtinerea autorizatiei de la Ministerul Justitiei, dupa promovarea examenelor organizate de Ministerul Culturii, gasiti detalii aici: www.avocatnet.ro/content/art...
si aici: [ link extern ]
Succes!
L.C.
P.S. Pentru obtinerea autorizatiei de la Ministerul Justitiei trebuie sa sustineti si sa promovati examenele (traducere/retroversiune) in domeniul juridic.
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
Laura Ciobeica, moderator
Prima sesiune de examen a fost inchisa, era pana 31 januarie, dar daca vorbesti cu ei poate ca va admit la urmator examen in martie. Daca nu, pana august nu mai este uno nou. aici: [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criterii necesare pentru obþinerea atestatului de traducator mickey_mouse mickey_mouse imi poate spune cineva ce formalitati si unde anume pot merge ptr a face un curs de traducator oficial cu atestat pentru lb italiana???se poate face asta daca ... (vezi toată discuția)
Întrebari referitoare la obþinerea autorizaþiei de traducãtor BX BX Cunosc limba engleza la nivel avansat, chiar native. Care sunt procedurile pentru a obtine o autorizatie de traducator ? Care sunt implicatiile (drepturile ... (vezi toată discuția)
Autorizare traducator elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, O prietena m-a rugat sa aflu mai multe detalii referitoare la autorizarea ca traducator. Imi puteti spune, va rog, ce conditii trebuie sa ... (vezi toată discuția)