avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere CEDO - fara sa ma adresez altei instante
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere CEDO - fara sa ma adresez altei instante

As dori sa stiu dc pot trimite direct catre CEDO (adica fara sa ma adresez vreunei instante din Romania) o plangere pt un drept incalcat de catre o Companie dintr-o tara membra UE, drept incalact pe teritoriul acelei tari?

Am citit ca trebuie sa am o hotarare de la o instanta sau organizatie inainte sa ma adresez CEDO.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:38, 18 Februarie 2011
Nu puteti sa va adresati direct CEDO, decat dupa ce a-ti facut apel la jurisdictia statului in care drepturile v-au fost incalcate. CEDO nu judeca litigii personale ci incalcari ale drepturilor prevazute in conventie.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
Adina-Bianca Popea, Avocat
Da,este exclusa varianta sa va judecati direct la CEDO.
Incercati sa consultati un avocat din acea tara si e posibil sa se gaseasca o solutie juridica prin care sa fie sesizat un alt organ de jurisdictie internationala.

avocat Claudiu Lascoschi
ramona250481 a scris:

As dori sa stiu dc pot trimite direct catre CEDO (adica fara sa ma adresez vreunei instante din Romania) o plangere pt un drept incalcat de catre o Companie dintr-o tara membra UE, drept incalact pe teritoriul acelei tari?

Am citit ca trebuie sa am o hotarare de la o instanta sau organizatie inainte sa ma adresez CEDO.

Va multumesc anticipat.


Curtea Europeană a Drepturilor Omului nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne, aşa cum este stabilit conform principiilor de drept internaţional general recunoscute, şi într-un termen de şase luni, începând cu data deciziei interne definitive.
Cererile nu sunt luate în consideraţie de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului , dacă nu îndeplinesc criteriile de admisibilitate prevazute de Conventia Europeană a Drepturilor Omului
Da, cererea se va respinge ca inadmisibila in cazul indicat de Freeelis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedo ii geo-vem geo-vem Am deschis aici ,la un moment-dat o discutie cu privire la un proces contencios ce avea 2 capete de cerere, la fond sa respins pe unul din capete cu recurs iar ... (vezi toată discuția)
Ce conditii trebuie indeplinite pentru a sesiza cedo?poate un ong sa sesizeze cedo cu privire la durata unui proces in care este parte? iuliana26 iuliana26 Poate fi durata excesiv de mare a judecatii(10 ani de zile) motiv pentru sesizarea CEDO? In cat timp poate fi solutionata cererea mea catre CEDO?Care sunt ... (vezi toată discuția)
Cedo mihasim mihasim Pot trimite dosarul la Cedo pentru \"anulare partiala si absoluta \" a actului meu de proprietate? Mentionez ca am pierdut un proces care a durat mai bine de 4 ... (vezi toată discuția)