Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere CEDO - fara sa ma adresez altei instante
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere CEDO - fara sa ma adresez altei instante

As dori sa stiu dc pot trimite direct catre CEDO (adica fara sa ma adresez vreunei instante din Romania) o plangere pt un drept incalcat de catre o Companie dintr-o tara membra UE, drept incalact pe teritoriul acelei tari?

Am citit ca trebuie sa am o hotarare de la o instanta sau organizatie inainte sa ma adresez CEDO.

Va multumesc anticipat.
Nu puteti sa va adresati direct CEDO, decat dupa ce a-ti facut apel la jurisdictia statului in care drepturile v-au fost incalcate. CEDO nu judeca litigii personale ci incalcari ale drepturilor prevazute in conventie.
Adina-Bianca Popea, Avocat
Da,este exclusa varianta sa va judecati direct la CEDO.
Incercati sa consultati un avocat din acea tara si e posibil sa se gaseasca o solutie juridica prin care sa fie sesizat un alt organ de jurisdictie internationala.

avocat Claudiu Lascoschi
ramona250481 a scris:

As dori sa stiu dc pot trimite direct catre CEDO (adica fara sa ma adresez vreunei instante din Romania) o plangere pt un drept incalcat de catre o Companie dintr-o tara membra UE, drept incalact pe teritoriul acelei tari?

Am citit ca trebuie sa am o hotarare de la o instanta sau organizatie inainte sa ma adresez CEDO.

Va multumesc anticipat.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne, aşa cum este stabilit conform principiilor de drept internaţional general recunoscute, şi într-un termen de şase luni, începând cu data deciziei interne definitive.
Cererile nu sunt luate în consideraţie de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului , dacă nu îndeplinesc criteriile de admisibilitate prevazute de Conventia Europeană a Drepturilor Omului
Da, cererea se va respinge ca inadmisibila in cazul indicat de Freeelis.