Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ingrijire copil cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ingrijire copil cu handicap

buna ziua, am o cumnata care are un copil cu handicap in ingrijire, spune ca avea carte de munca pt ingrijirea lui dar ca de luna trecuta sau de luna asta nu mai are carte de munca
s-a bagat lege ca nu mai are dreptul la carte de munca?
banutii spune ca ii vin in continuare
va multumesc
1. Cum adica "nu mai are carte de munca"? De unde stie?
2. Important este sa aiba contract individual de munca (CIM).
3. Incepand cu 01.01.2011 nu se mai folosesc carnetele de munca. Ele se vor inmana titularilor de catre angajator, inregistrate pana la 31.12.2010, si vor fi pastrate acasa.
4. Cand ii va inceta CIM va cere sa i se de a o adeverinta de vechime in munca (in locul completarii in carnetul de munca).