avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal de receptie partiala a lucrarilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal de receptie partiala a lucrarilor

Buna ziua,
Sunt asociat unic intr-o societate cu raspundere limitata.
Sediul social este la domiciliul meu in baza unui contract de comodat.
Am facut niste amenajeri in regie proprie in spatiul stabilit ca sediu social .
Respectiv am cumparat vata minerala, lambriu, parchet, vopsea etc Pentru moment am izolat tavanul si am montat lambriu. Lucrarea de amenajare nu e finalizata. Materialele le-am cumparat cu factura de la magazin si manopera am realizat-o eu impreuna cu fiul meu ( gratuit).
Am inteles ca, pentru a amortiza in contabilitate materialele cumparate ar trebui sa fac un proces verbal de receptie partiala a lucrarilor.
Am gasit niste modele in care exista un prestator si un beneficiar.
In cazul meu eu sunt si prestatorul si reprezentantul beneficiarului.
Cum as putea rezolva aceasta problema?
Va rog sa-mi transmiteti un model de proces verbal pentru aceasta situatie.
Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: mari.a , utilizator 23:02, 25 Ianuarie 2012
Pentru lucrarile in regie proprie se colecteaza cheltuielile cu materialele cumparate
( 6021=3021, etc) iar la sfarsitul lunii se inregistreaza investitia neterminata 231=722. La fel procedati si luna urmatoare pana la definitivarea lucrarii.
La receptia finala, pe baza PV de receptie a lucrarii se inregistreaza 212=231.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regie proprie costicul costicul Societatea construieste in regie proprie o cladire. Ajutati-ma sa inteleg. Facturile cu materiale de constructii - 3021=401 sau 404? Apoi : 231=3021 La ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila loredana.m loredana.m Buna ziua, am izolat sediul firmei la care am contract de comodat pe 10 ani. Materialele le-am folosit din gestiunea de en-gross. Manopera a fost a unei alte ... (vezi toată discuția)
Lucrari de modernizare bri77 bri77 Speta: O societate care inchirieaza un spatiu, face lucrari de modernizare ( reparatii, gresie, faianta, zugravit, etc). Contractul de inchiriere este pe 3 ... (vezi toată discuția)