Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Control de rutina / filtru de politie; Arme albe
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Control de rutina / filtru de politie; Arme albe

Buna ziua. Imi cer scuze daca s-au mai pus aceste probleme dar imi este aproape imposibil sa caut prin miile de discutii :)

Prima mea intrebare este daca politia are voie sa te opreasca (fara sa sesiseze vreo defectiune tehnica a masinii sau ca nu porti centura etc) cu motivul "control de rutina" sau numai in cazul unui filtru? Din cate stiam in cazul raziilor trebuie oprite toate masinile ce trec prin locul respectiv in momentul desfasurarii filtrului. Deci ii pot cere ordinul de serviciu ca sa verific, nu?
Asadar, as dori sa stiu sigur daca politia mai are voie sa opreasca doar pt control de rutina (fara sa fie vba de un filtru)?

A doua mea intrebare este daca politia are voie sa verifice masina fara un ordin de serviciu si daca eu pot refuza acest lucru in cazul in care el nu imi prezinta unul?

Si ultima nelamurire :">, daca politia gaseste in masina un cutit... sa zicem pt ajutor la pescuit, este port de arma alba? Cunosc art 1 alin 1 din Legea 61/1991, dar acesta nu este usor interpretabil? Adica, daca dovedesc ca am fost ieri la pescuit si l-am uitat in masina, fapta mai constituie infractiune? Ca asa, ma pot duce si la un market non stop la ora 3 a.m. sa imi iau carne si un topor de batut carnea impreuna cu un cutit... si ce, contistuie port de arma alba? Ca pana la urma nu sunt "in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica".
Deci in ce conditii portul unui cutit in masina contituie infractiune?

Va multumesc!
Cel putin din punctul de vedere al"insusirii" cutitului,in schimbul neaplicarii unei eventuale sanctiuni,modul in care au procedat politistii este ilegal.
Puteti formula plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva acestora,daca aveti probe ca sa sustina cele relatate.
Cu siguranta este ilegal. Dar daca nu au primit nici un banut de la mine, macar sa se fi ales si ei cu ceva daca tot m-au lasat sa plec.
Oricum, nu asta ma framanta pe mine, ptr ca sunt obisnuita cu politia din Braila.
Intrebarea mea la care NIMENI nu mi-a raspuns concret pana acum, este daca portul unui cutit (folosit la pescuit sa zicem) in portbagajul unei masini care circula la 3 a.m., constituie o infractiune conform art 1 din legea 61/91?
Portul cutitului astfel cum este prevazut in articolul mentionat este contraventie.
Nu am convingerea ca si in cazul dvs,in asemenea situatii,sarcina probatiunii apartine politiei.
Nu, atat timp cat nu va aflati in contextul legii 61
Si eu sunt putin consternat. Cand mergeam in excursie pe munte purtam agatat la cureaua pantalonilor un cutit (oarecum de vanatoare, nu mai lung de 20..25 cm) intr-o teaca de piele - cumparat acum vreo 25 de ani din Germania (RDG !) de la un magazin de articole sportive. Sa inteleg ca puteam fi sanctionat ?! Daca o sa ma intrebati la ce-mi trebuia acel cutit : desfaceam o conserva, taiam o paine, un salam, niste crengi cu care faceam un mic foc si ma simteam putin mai in siguranta la o eventuala intalnire cu un animal salbatic (evident o siguranta psihologica nu reala). Dar inseamna ca pe drum, in tren, in autobuze etc. eram un pericol pentru ceilalti calatori ?
Sau cand merg cu masina la un picnic si am in portbagaj cutitele de rigoare sunt iar pasibil de amenda ?
Atunci ar trebui sa se poata obtine, la cerere, permis de port-cutit, cu justificare, similar cu permisul de port-arma.
dddgab, utilizator