Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... somatie de plata .. altfel tribunal ...ce sa fac ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

somatie de plata .. altfel tribunal ...ce sa fac ?????????

in anul 2008 am cumparat cateva produse de la Altex in valoare de 2400 lei ...amm platit rata la timp o perioada ...apoi au inceput telefoanele ai intarziat ai de plata 300 de lei ...in conditiile in care mi s a spus ca rata lunara este de 80 lei ...in fine ...cateva luni am fost nevoit sa platesc cate 300 de lei ...apoi sa fie deliciul si mai mare am primit telefon k trebuie sa platesc cate 500 lei lunar am platit 2 luni cate 500 de lei ....am facut un calcul si am zis k ar cam trebuii sa scap si nu am mai platit nimik ...au inceput telefoanele .....am redirectionat nr de pe care ma sunau si nu le am mai rsp .....acum primesc hartie aksa k am de plata 7800 de lei si k e somtie de plata cica ....ma da in judekta
CE POT FACE EU SA FIU IN LEGALITATE SI SA MA POT APARA IN INSTANTA
aaaaaaaaaaaaa am uitat sa va spun k locuiesc langa pitesti iar posta la noi e vai mama ei ...nu primesc o factura de gaz ...nimik ..aksa

1 sa cer un extras de cont cu tot ce am platit eu la ei ?
2 sa cer contractul kre nu mi s a dat ?
3 sa fac o reclamatie la ANPC referitor la primirea extraselor lunare ?
.............................

ce imi recomandati sa mai fac ......?????

multumesc pentru raspunsuri
Cereti-le toate cele enumerate neaparat scris si cu nr de inregistrare sau confirmare de primire iar in plus solicitati sa va detalieze exact ce reprezinta suma de 7800 ron
nu imi mai amintesc bn ...dak ma puteti ajuta ...contractul semnat la altex ...a fost semnat cu EFG s au cu altex ...pentru k nu mi sa dat contractul aksa

pe extras scrie

altex pitesti cumparare in rate 67.43 DB
comision lunar administrare cont 4.50DB
dobanda datorata 104.49DB
comision depasire limita credit 293 .74 DB

mai jos

sold initial 7207 .34
total tranzactii credit 0
total tranzactii debit 470,16

sold final 7677.50

limita credit 1400.00
disponibil limita de credit -6277.50
rata dobanzii retragere numerar 33.19%
rata dobanzii cumparare prin POS 33.19 %
nu imi mai amintesc bn ...dak ma puteti ajuta ...contractul semnat la altex ...a fost semnat cu EFG s au cu altex ...pentru k nu mi sa dat contractul aksa

pe extras scrie

altex pitesti cumparare in rate 67.43 DB
comision lunar administrare cont 4.50DB
dobanda datorata 104.49DB
comision depasire limita credit 293 .74 DB

mai jos

sold initial 7207 .34
total tranzactii credit 0
total tranzactii debit 470,16

sold final 7677.50

limita credit 1400.00
disponibil limita de credit -6277.50
rata dobanzii retragere numerar 33.19%
rata dobanzii cumparare prin POS 33.19 %
revin cu informatii noi

dupa ce am discutat q un operator de la relatii cu clientii ... si i am spus k nu primesc extrasele de cont aksa se mira si imi spune dc nu ai sunat sa spui pana aqm .....

concluzia discutiei este ca la 13 lei restanti am platit 100 lei penalizari ...apoi calvarul pentru k nu am fost anuntat si am tot ramas de la 13 lei s a ajuns la 7600 lei penalitati pe data de 5 februarie 2011 iar astazi dupa discutia avuta am 8900 lei maine cine stie cat o mai fi......
dupa primirea actelor ii voi da in judecata sa vedem kre pe kre mai bn dau 30 mil unui avocat decat sa le dau lor cine mai stie cat degeaba