Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoana cu handicap accentuat

Buna ziua.
Se poate angaja cu CIM o persoana cu certificat de incadrare in grad de handicap, cu urmatoarele precizari:
- diagnostic deficienta functionala - deficienta functionala accentuata
- cod handicap 6
- capacitate de munca restanta 30%, incapacitate adaptativa 70%
- valabilitate - permanent, nerevizuibil prin afectiune

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cred ca cel mai indicat ar fi sa cereti expertiza medicului de medicina muncii cu care unitatea dvs colaboreaza.