avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoana cu handicap accentuat

Buna ziua.
Se poate angaja cu CIM o persoana cu certificat de incadrare in grad de handicap, cu urmatoarele precizari:
- diagnostic deficienta functionala - deficienta functionala accentuata
- cod handicap 6
- capacitate de munca restanta 30%, incapacitate adaptativa 70%
- valabilitate - permanent, nerevizuibil prin afectiune

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ursuletroz , utilizator 17:47, 23 Februarie 2011
Cred ca cel mai indicat ar fi sa cereti expertiza medicului de medicina muncii cu care unitatea dvs colaboreaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare decizie medicala asupra capacitatii de munca Mircea Cristian Mircea Cristian Urmare a unei operatii de adenocarcinom la colon,in mai 2012,am fost pensionat de boala cu gradul 2 de invaliditate.Acest statut a fost valabil mai intii ... (vezi toată discuția)
Legalitate reevaluare persoana cu handicap. Danny86 Danny86 Sunt persoana cu certificat de handicap grav din anul 2001 pana in anul 2007, cand am primit un certificat cu valabilitate permanenta, valabil si in ... (vezi toată discuția)
Lncadrare in munca persoana cu handicap daniela-claudia daniela-claudia va rog sa-mi precizati daca o persoana care poseda certificat de incadrare in grad de handicap cu deficienta functionala accentuata si cod handicap 2, ... (vezi toată discuția)