Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificat medical cod 06 dat de medic de familie???
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificat medical cod 06 dat de medic de familie???

o salariata a fost racita 3 zile iar medicul de familie i-a dat concediu medical cod 06 "urgenta medico-chirurgicala" pe aceste zile.Este legal ca un medic de familie sa dea asemenea medical.Mie mi se pare ciudat este totusi un cod mai grav, eu zic ca un 01 " boala obisnuita" era ok.Dumneavoastra ce spuneti??sa il primesc sau ce sa fac???
Va multumesc anticipat.
Dumneavoastra ce spuneti, aveti competenta medicala ?
Este raspunderea medicului ce diagnostic, ce boala, ce cod pune, dumneavoastra puteti doar sa urmariti sa nu fie acordate mai multe zile decat poate prescrie un medic de familie.

www.avocatnet.ro/content/art...