avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat ITM Art. 65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat ITM Art. 65

Pentru a desface un CIM disciplinar trebuie facut un referat catre ITM, in care sa se explice imprejurarile care au dus la asta. Desi am tot ceea ce-mi trebuie, stau de ceva timp in fata calculatorului si nu stiu cum sa incep sa fac referatul. :offtopic:Stiu ca pare banala treaba, dar are cineva un model? Mersi!
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 21:02, 17 Mai 2008
emoketm a scris:

Pentru a desface un CIM disciplinar trebuie facut un referat catre ITM, in care sa se explice imprejurarile care au dus la asta. Desi am tot ceea ce-mi trebuie, stau de ceva timp in fata calculatorului si nu stiu cum sa incep sa fac referatul. :offtopic:Stiu ca pare banala treaba, dar are cineva un model? Mersi!


Nu se face niciun referat catre ITM.
La ITM se duce decizia de desfacere a contractului individual de munca si actele anexe care au stat la baza emiterii acesteia (referat, convocarea, dovada comunicarii convocarii la cercetrea prealabila, procesul-verbal de cercetare prealabila al comisiei de diciplina).

Ladybird a scris:

V-as ruga frumos sa ma ajutati si pe mine. Sunt incepatoare si ma confrunt cu aceeasi problema. Nu am inteles care sunt pasii ce tb urmati pentru a putea desface disciplinar un contrct de munca.
Din cate am inteles tb facut o cercetare disciplinara, un referat pe care sa-l trimit cu confirmare de primire si apoi sa ma duc la itm? Sau pot direct sa fac referatul (pentru ca individul in cauza nu a mai venit la servici, dupa ce in cateva zile a tot intarziat) si dupa ce ma asigur ca a fost primit sa ma duc la itm?
Va multumesc anticipat


Cercetarea abaterii disciplinare - pasii de urmat :
1. referatul intocmit de seful ierarhic al autorului abaterii
2. Constituirea comisiei de cercetare prealabila disciplinara. Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
3. Convocarea facuta in scris a salariatului de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze aceasta operatiune, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii. Convocarea trebuie facuta cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte.
4. Intocmirea procesului-verbal de cercetare prealabila disciplinara de catre comisie. La stabilirea sancţiunii se va ţine seama de cauzele şi gravitatea faptei, de împrejurările în care fapta a fost comisă, de gradul de vinovăţie a salariatului, de eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
5. În baza propunerii comisiei de disciplină angajatorul va emite decizia de sancţionare.
Ultima modificare: Vineri, 16 Mai 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Probabil difera de la judet la judet. Mie mi s-a cerut expre un referat...in care sa explic clar ce anume a dus la desfacere, referat la care desigur trebuie sa atasez toate dovezie de care ai amintit tu..
Cred ca acel referat trebuie sa se rezume la aspectele privind savarsirea abaterilor disciplinare de catre salariatul respectiv, functia detinuta de salariat, de cine a fost facuta sesizarea, modul de convocare a salariatului pentru a fi ascultat in legatura cu abaterile respective, prezentarea sau neprezentarea salariatului la convocare etc.
deeandr a scris:

Probabil difera de la judet la judet. Mie mi s-a cerut expre un referat...in care sa explic clar ce anume a dus la desfacere, referat la care desigur trebuie sa atasez toate dovezie de care ai amintit tu..

Dar cine a cerut respectivul referat ? Daca a facut o ITM cred a cam exagerat nitel, relatia contractuala e intre angajat si angajator, ITM verifica legalitatea si corectitudinea inscrierilor in CM / REVISAL... E ciudat . E suficient ceea ce a scris Elis

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat nu ridica convocator disciplinar meridianbet_hr meridianbet_hr Buna! Ma confrunt cu o situatie pe care poate ati intalnit-o si voi pana acum. La momentul in care am inceput sa lucrez la actuala firma am gasit pontate ... (vezi toată discuția)
Demisie laryssa laryssa As dorii o opinie referitoare la urmatorul caz daca se poate : In 2007 de la firma noastra un fost angajat a plecat fara sa faca cerere de demisie. Carnetul ... (vezi toată discuția)
Demisie angajat scnicor2007 scnicor2007 Imi poate spune cineva care sunt procedurile si ce acte este necesar de facut pentru a demite un angajat ce nu se mai prezinta la servici ? (vezi toată discuția)