avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata retoactiva a cotizatiei fondului de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata retoactiva a cotizatiei fondului de sanatate

Necontribuind la Fondul de Sanatate si implicit nebeneficiind de serviciile medicale finantate de acesta, pentru a incheia un contract de asigurare de la 01/01/2011 se cere plata retroactiva a sumei afenta ultimilor 5 ani (perioada in care nu s-a cotizat/nu s-a beneficiat) . Noul contract este necesar pentru infiintarea unei Persoane Fizice Autorizate.

Sub ce articol de Lege este reglemntata aceasta stare de fapt?
Se poate ataca decizia primita, referitoare la obligatiile de plata, in instanta?
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 22:19, 27 Februarie 2011
Leuca, puteati sa va treceti fiica coasigurat si nu mai plateati nimic!

Asa e, aveti dreptate, mea culpa
Ultima modificare: Duminică, 27 Februarie 2011
Popu, utilizator
Popu a scris:

Leuca, puteati sa va treceti fiica coasigurat si nu mai plateati nimic!


Serios? De cand copii sunt coasigurati? Doar parintii si sotul !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandirea calitatii de asigurat in sist. asigurarilor sociale de sanatate Elena Soare Elena Soare Pana in 1998 am fost salariat si am fost asigurat conform legii. Ulterior am platit asigurarea de sanatate, pe baza de chitante, direct la CASMB in str. ... (vezi toată discuția)
Plata cass iuliana.stanciu202 iuliana.stanciu202 Buna ziua, Am un SRL la care sunt asociat unic si conform legilor in vigoare la momentul respectiv nu am putut sa fiu si angajat ... asa ca nu am platit ... (vezi toată discuția)
Plata retroactiva a contributiei la sanatate lavieestbelle lavieestbelle Am lucrat cu contract de munca pe jumate de norma in perioada mai -noiembrie 2011. De atunci nu am mai realizat venituri si nu am mai fost asigurat. Nici nu am ... (vezi toată discuția)