avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... studiile universitare de licenta(Bologna) sunt ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

studiile universitare de licenta(Bologna) sunt considerate studii de scurta durata?

Am o nelamurire in legatura cu punctajul obtinerii locuintei ANL.
Criteriile privind studiile sunt incadrate astfel:
-cu pregătire profesională, prin studii medii sau profesionale de specialitate si/sau prin studii superioare de scurtă durată-13 pct
-cu studii superioare -15 pct
Eu sunt absolventa de facultate cu licenta, sistem Bologna, deci studii superioare si m-au incadrat cu 13 puncte( studii de scurta durata),in loc de 15 puncte (studii superioare), desi nu exista nici o lege care sa spuna ca studiile superioare sistem Bologna sunt considerate studii de scurta durata.
Studiile de scurta durata erau considerate colegiile de 3 ani aboslovite cu diploma de absolvire, nu licenta, sistem care a disparut in 2004 cand a intrat in vigoare Ordinul nr 3235 din 10.02.2005 privind organizarea ciclului de studii universitare de licenta.As dori sa imi confirmati daca am intr-adevar dreptate fiindca doresc sa depun o contestatie.
Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2011
delfimax, utilizator
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 16:14, 14 Decembrie 2012
Contestatie.

Incepand cu 10.07.2004, data intrarii in vigoare a L 288/2004, au fost abrogate disp. din Legea invatamantului 84/1995 ref. la invatamantul de scurta durata (art 57, art 62-65).
Studiile in invatamantul universitar incheiate cu examen de licenta sunt de lunga durata.

romascanu a scris:

Contestatie.

Incepand cu 10.07.2004, data intrarii in vigoare a L 288/2004, au fost abrogate disp. din Legea invatamantului 84/1995 ref. la invatamantul de scurta durata (art 57, art 62-65).
Studiile in invatamantul universitar incheiate cu examen de licenta sunt de lunga durata.




Oare cei cu studii finalizate cu licenta 2010 (3 ani), se pot incadra din punct de vedere "studii de lunga durata" in ord.250/2004, care prevede scutire de impozit pentru informaticieni?
Ultima modificare: Vineri, 14 Decembrie 2012
andad, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de studii sunt? tudor1973 tudor1973 Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica ,,Stefan cel Mare,, Suceava specializarea contabilitate si informatica de gestiune in anul ... (vezi toată discuția)
Promovarea in clasa a functionarilor publici mihaitaene mihaitaene Am absolvit Facultatea de Drept si Administratie Publica, specializarea Administratie Publica, ciclul I Bologna, promotia 2009. Acum am sustinut examenul de ... (vezi toată discuția)
Absolvent de studii superioare (2010) de 3 ani!!!!! functionar functionar "public" -un functionar cu studii medii si vechime in domeniu de peste 15 ani, termina in anul 2010 studii superioare (3 ani). Poate fi avansat intr-o alta treapta ... (vezi toată discuția)