Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat

D.lor avocati,va rog sa-mi dati si mie un raspuns clar,daca sunt obligat sa detin casa de marcat fiscala.Sunt PFA activitati agricole,respectiv exploatarea pepinierelor pomicole,eu vanzand pomi toamna 1-4 saptamani,(copacii se scot la inceputul lui noiembrie)si vine iarna,iar primavara se mai vand iar 1 luna.,deci ocazional,fiind produse agricole autohtone,fac exceptie de la folosirea casei de marcat?Sunt impozitat la norma de venit.
art. 2 din OUG nr. 28/1999
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate

se pare ca activitatea dvs. este exceptata de la utilizarea casei de marcat
Nu sunteti obligat sa folositi casa de marcat conform OUG 28/1999 republicata. Activitatea pe care o desfasurati este exonerata de la aceasta obligatie conform art.2.- "comertul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali detinatori de autorizatie in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate".