Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada cat am lucrat in strainatate se ia in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada cat am lucrat in strainatate se ia in considerare in Romania?

Anii lucrati in Italia cu contract de munca ca badanta ,folosesc la ceva in Romania???? va multumesc!!!!!!!!!!:(:(:(
Nu inteleg ce profesie este aceea de "badanta"???:(#-o
persoana care ingrijeste o persoana batrina se cheama badanta,in schimb in contractul meu este scris:in primul de 2ani lucrati ; lavoratrice-domestica;in al doilea contract de1an ......colf cu 40 de ore saptaminale .....astept raspuns,imi vor folosi acesti ani in Romania
Ati plecat prin Camera de munca, legal? Atunci raspunsul e "da".
cati ani ai muncit in italia? daca ai muncit mai multi de 5 ani e bine sa te gandesti la posibilitatea ca intr.o zi poti beneficia de pensia comunitara. vechimea din italia nu se adauga la vechimea din romania.mergeti la i.n.p.s.local si solicitati un extras de cont cu toata perioada lucrata si pastrati bine documentele care atesta munca in italia .intr.o zi vor fi importante si utile. succes