Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Comercial
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Comercial

-societate in faliment
-debit produs dupa intrarea in insolventa; este incheiat un contract de prestari servici
-factura emisa si acceptata la plata
-a expirat termenul de inscriere la masa credala

Cum se poate recupera debitul? Prin ce actiune?
Multumesc anticipat!
george141414, utilizator
Va inscrieti la masa credala. Formulati o cerere catre tribunal in acest sens, in referire la nr. dosarului respectiv, atasati inscrisurile care dovedesc creanta. Verificati in prealabil stadiul dosarului.
Debitele nascute dupa data intrarii in insolventa se achita conform documentelor justificative fara a mai fi nevoie sa va inscrieti la masa credala .
cu conditia ca soc sa aibe lichiditati sau active valorificabile